„Dzisiaj odbyła się rozprawa doktorska mgr. inż. Piotra Licznerskiego pt. „Wpływ promieniowania jonizującego na barwę siewek oraz zmiany biochemiczne i molekularne u wybranych gatunków kaktusów” wykonana pod opieką naukową dr hab. inż. Justyny Lemy-Rumińskiej, prof. UKW w Pracowni Roślin Ozdobnych i Warzywnych WRiB” – napisano na profilu Politechniki Bydgoskiej.
Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby zaraz nie dodano: „Pan Piotr Licznerski był do tej pory najstarszym doktorantem na Politechnice Bydgoskiej.”
Kaktusy są jak płatki śniegu
Przedmiotem badań naukowca były wybrane gatunki kaktusów: Astrophytum spp. ‘Purple’, Copiapoa tenuissima oraz Uebelmannia pectinifera. Doktorant dokonał oceny, w jakim stopniu zastosowane promieniowanie X w różnych dawkach wpływa na dynamikę kiełkowania nasion w warunkach in vitro, częstotliwość zmian morfologicznych, zmiany biochemiczne oraz zmiany na poziomie molekularnym.
Dr Licznerski w swoim domu hoduje ponad 4 tys. gatunków kaktusów. To w sumie ok. miliona okazów. Jego pasja trwa już przeszło 40 lat.
„Mówi, że kaktusy są jak płatki śniegu. Mimo ciężkiej pracy przy ich utrzymaniu, dla niego to sens życia. Im poświęcił właśnie swój doktorat. To jest przepiękny przykład, że wiek nie ma żadnych granic” – napisał o badaczu w mediach społecznościowych Maciej Kawecki, prawnik i popularyzator nauki.