Katarzyna Lubnauer: lekcje strzelania są już w 600 gminach w Polsce

Zmiany w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych, więcej edukacji finansowej i obronnej, terenoznawstwo, edukacja zdrowotna – to zmiany w szkole, które są już przesądzone. Jak będzie wyglądała nauka w polskich szkołach? W podcaście „Szkoła na nowo” opowiada Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji narodowej.

Publikacja: 19.03.2025 08:00

- Podjęliśmy decyzję, by wzmocnić rolę przedmiotów przyrodniczych w polskiej szkole – mówi w podcaście „Szkoła na nowo” wiceszefowa resortu edukacji Katarzyna Lubnauer. Kilka dni temu pojawiły się informacje o tym, że w klasach IV-IV będzie nauczany przedmiot przyroda, który zastąpi biologię i geografię. W klasach VII i VIII będzie podział na przedmioty takie jak są obecnie czyli biologię, chemię, fizykę i geografię. – Są badania, które pokazują, że w momencie, gdy zlikwidowano egzamin gimnazjalny z przedmiotów przyrodniczych, okazało się, że wiedza z tych przedmiotów spada. Bo uczniowie koncentrują się na tym, co potem jest na egzaminie ósmoklasisty – mówi Katarzyna Lubnauer. Jej zdaniem, mniejsza wiedza przyrodnicza oznacza też większą podatność na manipulacje. I m.in. stąd też bierze się wzrost liczby osób sympatyzujących z ruchami antyszczepionkowymi.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Szkoły podstawowe i średnie
Edukacja zdrowotna i zdrowie psychiczne w szkołach. RPO pyta MEN o konkretne działania
Szkoły podstawowe i średnie
Mniej uczniów i nauczycieli, zwłaszcza na wsi. Co dalej?
Szkoły podstawowe i średnie
MEN proponuje nowe zasady likwidacji szkół. Reforma w cieniu kryzysu demograficznego
Szkoły podstawowe i średnie
Zmiany w organizacji szkolnych oddziałów sportowych od 2025 roku
Szkoły podstawowe i średnie
Czy w szkole można zrezygnować z ocen i pasków na świadectwie?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama