Lekcje religii. Ostry komunikat strony kościelnej po rozmowach z rządem

Nie ma porozumienia w sprawie lekcji religii między stroną kościelną a rządową. Po poniedziałkowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski, strona kościelna zapowiada "dalsze kroki prawne wobec naruszenia obowiązujących przepisów".

Publikacja: 10.12.2024 07:51

Lekcja religii w warszawskim liceum

Lekcja religii w warszawskim liceum

Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

dgk

"Strona kościelna wyraża dezaprobatę wobec odrzucenia jej propozycji przez stronę rządową i braku osiągnięcia porozumienia – czytamy w komunikacie Episkopatu wydanym po posiedzeniu zwołanym na wniosek strony kościelnej. Współprzewodniczyli mu abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Episkopat mówi „nie” redukcji godzin religii w szkołach

Wśród propozycji strony kościelnej znalazło się m.in. wprowadzenie zasady obligatoryjności nauczania religii lub etyki ze względu na potrzebę aksjologicznej formacji uczniów. Strona kościelna powtórzyła propozycję rozłożenia w czasie redukcji wymiaru nauczania religii w szkołach ponadpodstawowych, „przy poszanowaniu praw pracowniczych katechetów oraz wprowadzeniu zasady obligatoryjności nauczania religii lub etyki ze względu na potrzebę aksjologicznej formacji uczniów”.  Zdaniem strony kościelnej, w  szkołach podstawowych wymiar nauczania religii powinien pozostać bez zmian.

Jak podkreślono w komunikacie, strona kościelna wyraziła swój sprzeciw szczególnie wobec proponowanej przez rząd redukcji lekcji religii do jednej godziny tygodniowo. Za nieuzasadnione i dyskryminujące uważa również przyjęcie zasady, że lekcje religii mają być umieszczane przed lub po innych zajęciach szkolnych.

„Wprowadzane w życie zmiany, w opinii strony kościelnej, będą skutkować destrukcją systemu nauczania religii w polskich szkołach publicznych” – podaje komunikat.  Strona kościelna przypomina, że nauczanie religii w szkole uznawane jest za standard w zdecydowanej większości europejskich państw oraz jeden z symboli przemian wolnościowych w Polsce po 1989 roku. 

Według strony kościelnej rozporządzenie MEN z 26 lipca 2024 r.  oraz projekt nowego rozporządzenia skierowanego pod koniec września do konsultacji publicznych są  sprzeczne z  Konstytucją RP i ustawą o systemie oświaty.

„Wobec naruszenia obowiązujących przepisów, strona kościelna będzie podejmować dalsze kroki prawne” – czytamy w komunikacie.

Czytaj więcej

Rozporządzenie o lekcjach religii niekonstytucyjne. Trybunał zdecydował

Lekcje religii w szkołach po nowemu już od września

Przypomnijmy, że obowiązujące od 1 września 2024 r. zmiany w organizacji lekcji religii  umożliwiają szkołom organizowania nauki religii w grupie międzyoddziałowej lub grupie międzyklasowej, gdy uczestnictwo w lekcjach religii w jednej klasie zadeklaruje mniej niż siedmiu chętnych. W szkole podstawowej grupy międzyklasowe można tworzyć w obrębie klas I–III, klas IV–VI albo klas VII i VIII.  W takich grupach w klasach I-III może być  maksymalnie 25 dzieci. W starszych na zajęcia międzyklasowe może uczęszczać maksymalnie 28 uczniów. 

Natomiast skierowany do konsultacji projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach przewiduje, że od września 2025 religia i etyka w szkołach będzie się odbywać w wymiarze 1 godziny oraz że lekcje te będą ulokowane na pierwszej lub ostatniej godzinie zajęć.  Nie przewidziano zmian w nauczaniu religii w publicznych przedszkolach – nadal zajęcia będą odbywały się w wymiarze 2 zajęć przedszkolnych tygodniowo.h

Autopromocja
energia.rp.pl

Pogłębiona wiedza
o rynku paliw

SPRAWDŹ


Szkoły podstawowe i średnie
Katarzyna Lubnauer: lekcje strzelania są już w 600 gminach w Polsce
Szkoły podstawowe i średnie
Czy do szkół powinno wrócić przysposobienie obronne? Gen. Bogusław Pacek tłumaczy
Szkoły podstawowe i średnie
Lekcja dla Polaków ze społeczeństwa obywatelskiego. Czy przedmiot Barbary Nowackiej zda egzamin?
Szkoły podstawowe i średnie
Podcast „Szkoła na nowo”: Ściąganie i prace domowe w czasach sztucznej inteligencji
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Szkoły podstawowe i średnie
Jarosław Pytlak: Deregulujmy oświatę, zlikwidujmy niektóre szkolne świadectwa