Aktualizacja: 21.11.2024 11:56 Publikacja: 13.09.2024 12:01
Foto: Adobe Stock
Tekst powstał we współpracy z Edurangą Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych SA
Jednym z najszybciej postępujących procesów ostatnich lat jest transformacja cyfrowa. Dotyczy ona wszystkich obszarów życia i wszechobecna jest zarówno w sferze społecznej, jak i gospodarczej. Eksperci od lat podkreślają, jak istotna jest konieczność rozwoju kompetencji cyfrowych. Liczne organizacje wskazują, że właściwie opracowana strategia rozwoju tych umiejętności może przyczynić się do wzrostu innowacyjności i produktywności, a w efekcie do szybszego podnoszenia poziomu dobrobytu.
Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. Wiadomo już, jak i przez kogo będą nauczane nowe przedmioty – edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.
W opinii zdecydowanej większości badanych nauczycieli i rodziców papierowe materiały edukacyjne, podręczniki i także karty pracy, poprawiają umiejętność czytania.
Gabriela Olszowska marzy o tym, by zmienić skalę ocen na taką, która w lepszym stopniu wskazuje, co uczeń już umie, a czego jeszcze nie opanował. – Na razie jednak jest skala od jeden do sześć i raczej się to nie zmieni – mówi małopolska kuratorka oświaty.
Od 2025 r. do szkół wejdzie edukacja obywatelska skupiająca się na kształtowaniu postaw obywatelskich młodych ludzi. Nauka ma być bardziej praktyczna, o tematyce części zajęć będą decydować nauczyciele.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Ważne, żeby ta nauka spowodowała, że nasze życie będzie lepsze. Nauka historii to nie tylko patrzenie w przeszłość, ale także w przyszłość - powiedziała w trakcie konferencji o nauczani historii Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Aplikacja Pro Speed Test miała być pomocą przy reklamacjach jakości stacjonarnego internetu. Od kilku tygodni nie ma już certyfikatu Urzędu Komunikacji Elektronicznej. I nie ma go dziś nikt. Co planuje regulator?
– Należy zmienić podstawę programową. Dziś nauczyciel nie ma czasu zająć się dzieckiem, bo musi pędzić z programem – mówi w podcaście „Szkoła na nowo” prezes ZNP Sławomir Broniarz.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Boom na sztuczną inteligencję sprawił, że potężny strumień pieniędzy inwestorów został skierowany właśnie na projekty AI. Eksperci mówią już o bańce spekulacyjnej, a Europejski Bank Centralny ostrzega przed załamaniem rynku.
Najnowszy raport opracowany przez naukowczynie z Uniwersytetu Warszawskiego pokazuje, że aż 49 proc. młodych nauczycieli, którzy uczą mniej niż pięć lat, rozważa zmianę zawodu. Obecnie w polskich placówkach brakuje ok. 20 tys. pedagogów. O tym problemie rozmawiamy ze Sławomirem Broniarzem, prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Automatyzacja rozliczeń podatkowych jest wymuszona prawem, ale może przynieść też korzyści dla samych podatników.
Pomysł stworzenia funduszu innowacji pod egidą resortu obrony i mocne zaangażowanie armii w rozwój technologii sztucznej inteligencji to kierunki, które zdaniem ekspertów mogłyby zwiększyć nasze bezpieczeństwo. Jest jednak „ale”.
Wzrost aktywności akwizycyjnej w Europie powinien przełożyć się na zainteresowani polskimi firmami IT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas