- Edukacja zdrowotna będzie przedmiotem holistycznym, obejmującym szerszą tematykę niż wychowanie do życia w rodzinie – zapowiedziała ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka. - Profilaktyka to podstawa zdrowego życia, bo to, jak się czujemy, w połowie zależy od tego, jaki styl życia prowadzimy. Okres nauki w szkole jest najlepszy do wyrabiania prawidłowych nawyków – mówiła także obecna na konferencji ministra zdrowia Izabela Leszczyna. – Musimy walczyć otyłością dzieci i młodzieży. Musimy nauczyć ich jak prawidłowo ćwiczyć i dlaczego aktywność fizyczna jest ważna – dodał Sławomir Nitras, minister sportu i turystyki.
Wychowanie do życia w rodzinie koncentrowało się na przygotowywaniu młodych ludzi do wypełniania swoich ról w rodzinie.
Konsultacje nowej podstawy programowej ruszą we wrześniu lub w październiku
Barbara Nowacka tłumaczyła, że na lekcjach tego przedmiotu uczniowie poznają zagadnienia związane ze zdrowiem psychicznym, znaczeniem aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania, profilaktykę uzależnień. Będą także zagadnienia związane z edukacją seksualną. – Wczoraj został powołany zespół, który przygotuje podstawy programowe nowego przedmiotu – mówiła Nowacka. Na jego czele stanął prof. Zbigniew Izdebski, pedagog i seksuolog. Zasiadają w nim m.in. ks. Arkadiusz Nowak, dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej a także nauczyciele (w tym eksperci z zakresu wychowania fizycznego), lekarze i terapeuci. To eksperci wytypowani nie tylko przez MEN, ale także resorty zdrowia i sportu.
Czytaj więcej
Być może 15-latki nie powinny uprawiać seksu. Ale to robią. Przestańmy więc przymykać na to oko i zastanówmy się, co zrobić, by robiły to w sposób odpowiedzialny. Weto prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie tabletki „dzień po” powinno być do tego pretekstem.
Jak zapowiada MEN, do końca czerwca mają powstać zagadnienia dotyczące podstawy programowej nowego przedmiotu, a we wrześniu lub w październiku mają ruszyć konsultacje publiczne. Równocześnie od września zaczną działać kursy i studia podyplomowe kształcące nauczycieli nowego przedmiotu.