Aktualizacja: 16.02.2025 15:03 Publikacja: 25.03.2024 16:24
Uczniowie zdaniem MEN są zbyt bardzo obciążeni nauką
Plecaki uczniów wkrótce staną się lżejsze
Foto: Adobe Stock
Odciążenie dziecięcy pleców to jeden z pomysłów na zmiany w szkołach zgłaszany w czasie kampanii wyborczej przez Koalicję Obywatelską. Na razie nie udało się zrealizować tej zapowiedzi, ale jak zapewnia MEN, resort podjął już w tym kierunku pewne działania.
- Chcemy, żeby każdy podręcznik miał swoją wersję elektroniczną. Rozmawiamy już w tej sprawie z Polską Izbą Książki – mówiła w piątek podczas konferencji prasowej wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer. Nie zdradziła jednak, kiedy to rozwiązanie może być gotowe.
Trzeba promować idee wolontariatu i zachęcać do działalności społecznej młodych ludzi – mówi w podcaście „Szkoła na nowo” Adriana Porowska, ministra do spraw społeczeństwa obywatelskiego.
Szkoły dostrzegają problem związany z nadużywaniem telefonów komórkowych. To nie tylko szkolenia z higieny cyfrowej, ale także zakazy ich używania.
Sposobem na rozwiązanie konfliktu między MEN a Kościołem powinna być reforma nauczania religii. W szkole byłaby to wiedza o religii, w parafii katecheza, czyli duchowe formowanie młodego człowieka – uważa ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof, etyk, wykładowca UKSW.
Znamy najlepsze w Polsce licea ogólnokształcące i technika. W 27. rankingu Perspektywy 2025 zwyciężyły XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie oraz Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie. Obie szkoły utrzymały pozycję sprzed roku.
Jak się będzie zmieniała polska szkoła w 2025 roku, czy wystarczy nauczycieli, a w niektórych szkołach… uczniów? Jakie nowości dotyczące programów nauczania wejdą w życie w przyszłym roku? Co się zmieni w systemie ochrony zdrowia, jakie nowości w tym zakresie przyniesie polska prezydencja? O tym mówi Joanna Ćwiek-Świdecka, dziennikarka działu Kraj „Rzeczpospolitej”. Rozmowa odbyła się w ramach cyklu „Perspektywy 2025” w którym analizujemy najważniejsze wydarzenia i procesy, jakich doświadczymy w przyszłym roku.
Rząd chce zwiększyć środki z budżetu na repatriację. I znieść limity. To ważne, bo Polacy z Azji chcą wracać nad Wisłę. Są tu potrzebni. Zwłaszcza dziś.
MSWiA chce tak zmienić przepisy dotyczące repatriacji, aby stworzyć warunki do powrotu większej liczby osób o polskich korzeniach do kraju.
W najbliższy wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski spotka się z prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”. To część szerszego planu kandydata KO na prezydenta, który dotyczy bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych.
Nie milkną echa wystąpień na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC). W niedzielę do wystąpienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego nawiązali w mediach społecznościowych premier RP Donald Tusk i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Rodzina Michaela Schumachera padła ofiarą próby szantażu. Po przeprowadzeniu szeroko zakrojonego śledztwa i przesłuchaniu świadków sędzia ogłosił wyrok.
Czy w czasie polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej nadzwyczajny szczyt Europejczyków powinien się odbywać w Paryżu? To jedno z pytań, które się pojawiają po burzy wywołanej przez Amerykanów.
Państwa europejskie nie stworzą jednej, zjednoczonej armii w odpowiedzi na zagrożenia ze strony Rosji - uważa minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Sikorski pytany był o pomysł prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który podczas monachijskiej konferencji bezpieczeństwa wzywał do budowania "sił zbrojnych Europy".
Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) zawiesiła na trzy miesiące Jannika Sinnera. Liderowi rankingu ATP groziła dwuletnia dyskwalifikacja. Obie strony zawarły ugodę. Porozumienie wywołało gorącą dyskusję i wiele wątpliwości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas