Rząd wybrał pierwsze laptopy dla czwartoklasistów. Trafią do uczniów z ośmiu regionów

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, jakie laptopy trafią we wrześniu do czwartoklasistów z czterech regionów Polski.

Publikacja: 08.08.2023 13:20

Rząd wybrał pierwsze laptopy dla czwartoklasistów. Trafią do uczniów z ośmiu regionów

Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński

Rząd wybrał część laptopów, które trafią we wrześniu do czwartoklasistów. Na razie zapadła decyzja w przypadku ośmiu regionów. W całej Polsce przetarg został podzielony na 73 regiony.

Do znajdujących się ośmiu regionach szkół trafi 44 tys. 909 laptopów o wartości ponad 132 mln zł. - Zgodnie z procedurą, po podpisaniu umów wykonawczych, firmy mają maksymalnie 40 dni na dostarczenie komputerów do szkół, ale przewidujemy, że w części przypadków ten czas może być krótszy - powiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Ministerstwo Cyfryzacji

W większości resort zdecydował się na modele Dell Latitude 3540, które trafią do uczniów czwartych klas z regionów: siedleckiego, suwalskiego, radomskiego oraz do dzieci z Łodzi i regionu Warszawa-Zachód. W regionie sandomiersko-jędrzejowskim i chełmsko-zamojskim wybrano model HP ProBook 440 G9, a w bydgosko-toruńskim - Acer TravelMate P2 TMP215-54.

Miliard na laptopy dla czwartoklasistów

„W każdym z regionów wybrany został oferent proponujący najniższą cenę. W zależności od regionu, wahała się ona od 2939,70 zł do 2950,77 zł, co mieści się w budżecie założonym na realizację programu. W celu uzyskania jak najkorzystniejszych cen zakupu w kolejnych umowach wykonawczych, maksymalna cena zakupu zostanie ustalona na poziomie najniższej zaproponowanej w pierwszej rundzie, tj. 2939,70 złotych” - wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji.

Na zakup prawie 400 tys. laptopów dla czwartoklasistów rząd chce wydać ponad miliard zł. Otrzymają je wszyscy uczniowie klas czwartych szkół publicznych i niepublicznych w Polsce.

Czytaj więcej

Czwartoklasiści dostaną darmowe laptopy. Prezydent podpisał ustawę

Laptopy dla uczniów będą objęte gwarancją. W przypadku usterki wezwany zostanie serwisant, a jeżeli komputer będzie w serwisie dłużej niż pięć dni, dostawca będzie musiał zapewnić nowy, działający sprzęt.

Beneficjentami programu mają być też nauczyciele ze szkół podstawowych, ponadpodstawowych i artystycznych. Im przekazany zostanie jednorazowy bon na zakup laptopa o wartości 2,5 tys. zł.

Szkoły podstawowe i średnie
WDŻ do likwidacji. Jest decyzja MEN co w zamian
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Szkoły podstawowe i średnie
Edukacja obywatelska zastąpi HiT. Jednak pełne zmiany dopiero od 2025 r.
Szkoły podstawowe i średnie
„Rzeczpospolita” udostępnia subskrypcje rp.pl: współpraca na rzecz lepszej edukacji
Szkoły podstawowe i średnie
Będą e-podręczniki. Uczniowie nie będą musieli już dźwigać ciężkich tornistrów
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Szkoły podstawowe i średnie
MEN myśli o wprowadzeniu do szkół „różowych skrzyneczek”