- Musimy dotrzeć do młodych ludzi, również w ramach edukacji dla bezpieczeństwa tej teoretycznej, z tymi statystykami, żeby pokazać, że można nie tonąć, jeśli się ma poczucie zagrożenia i właściwe poczucie bojaźni, nie strachu, bojaźni ze strony wielkiego żywiołu, jakim jest woda – powiedział szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W poniedziałek wziął on udział w sesji w sesji Q&A na Twitterze.
Czarnek zapowiedział, że rozwijany będzie także program nauki pływania. – Mamy już gotowe rozwiązanie, wypracowane razem z WOPR-em. To program zdobywania przez uczniów polskich szkół, fakultatywnie, ale z dojściem do obowiązkowości kart pływackich. To nas uchroni przed wypadkami śmiertelnymi – wyjaśnił minister.
Trwają rozmowy między MEiN a WOPR
Jak zaznaczył, rozmawiał już o tej sprawie z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. –. W Polsce tonie najwięcej osób w Europie w warunkach rekreacyjnych. Osoby w Polsce topią się głównie w jeziorach i w rzekach. W morzu są to pojedyncze przypadki – powiedział minister. - W jeziorach i rzekach w ubiegłym roku utonęło 450 osób. To jest dużo więcej niż w innych krajach europejskich. Toną ci, którzy myślą, że potrafią pływać, a tak naprawdę pływać nie potrafią
Obecnie uczniowie w szkołach mogą przystąpić do egzaminu na kartę rowerową. Zajęcia z przepisów ruchu drogowego oraz praktyczna wiedza dotycząca poruszania się po drogach publicznych jest w programie nauki techniki w klasie IV szkoły podstawowej.