CKE podała wyniki matur. Jak je sprawdzić?

Egzamin maturalny zdało 84,4 proc. przystępujących do egzaminu. Prawo do poprawki w sierpniu ma 11,3 proc zdających.

Aktualizacja: 07.07.2023 11:41 Publikacja: 06.07.2023 14:20

Wyniki matury można sprawdzić elektronicznie lub bezpośrednio w szkole

Wyniki matury można sprawdzić elektronicznie lub bezpośrednio w szkole

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

W tym roku, jak zresztą w poprzednich latach, najgorzej poszła matematyka. Zaliczyło ją 88 proc. maturzystów. Egzamin z języka polskiego i języka angielskiego (najczęściej wybierany język) zaliczyło w części pisemnej 97 proc. zdających. Wyniki z egzaminów ustnych były jeszcze wyższe - odpowiednio 99 i 98 proc. 

Tegoroczni maturzyści mogą wyniki swoich egzaminów maturalnych sprawdzić w systemie ZIU należącym do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Aby skorzystać z tego rozwiązania, należy zalogować się na konto używając identyfikatora i hasła, które otrzymali jeszcze przed egzaminami.

Co roku jednak w „krytycznych godzinach” przeciążony system pada i się zawiesza. Jeśli awaria będzie się przedłużała, wyniki można będzie także sprawdzić w szkole. To rozwiązanie, które funkcjonowało w przeszłości, i choć dziś się o tym już nie pamięta, wciąż funkcjonuje.

Wraz z wynikami matury do szkół zostaną przekazane także świadectwa maturalne oraz aneksy do nich. Ci, którzy sprawdzą wyniki w szkole, będą mogli je od razu odebrać.

Poprawki wyników matur w sierpniu

Egzamin maturalny zdają wszyscy, którzy z obowiązkowych egzaminów uzyskają co najmniej 30 proc. To egzaminy pisemne z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego oraz egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego. W przypadku egzaminów z przedmiotów dodatkowych nie ma progów zdawalności.

Czytaj więcej

Ruszył maturalny maraton. Na języku polskim zaskoczył Mickiewicz

Co w przypadku niepowodzenia? Część z tych osób będzie mogła przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu. Takie prawo będą miały osoby, które nie zdały jednego egzaminu z przedmiotu obowiązkowego.

Pisemny egzamin poprawkowy został zaplanowany na 22. sierpnia 2023 r na godz. 9.00. Dzień wcześniej – 21. sierpnia – odbędą się poprawkowe egzaminy ustne. Wyniki egzaminów poprawkowych będą znane 8. września. By przystąpić do matury poprawkowej, trzeba złoży deklarację o takim zamiarze do 14. lipca.

Z kolei osoby, które chcą poprawić swoje wyniki, będą mogły przystąpić do egzaminu maturalnego w przyszłym roku.

Jak zapisać się na studia?

Internetowa rekrutacja na studia trwa już od maja. Teraz, kandydaci wprowadzą do swoich kont internetowych wyniki egzaminów maturalnych a uczelnie na tej podstawie wyników świadectwa maturalnego, uczelnie będą przygotowywać listy przyjętych. Dokładny harmonogram zapisów na studia warto jest sprawdzić bezpośrednio na stronie konkretnej uczelni.

Następnie przyjęci będą potwierdzali, czy planują rozpocząć naukę na tej uczelni. Jeśli część osób zrezygnuje, a tak zwykle jest, na uczelniach rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.

Czytaj więcej

Co studiować? Uczelnie kuszą maturzystów nowymi kierunkami i specjalnościami
Szkoły podstawowe i średnie
WDŻ do likwidacji. Jest decyzja MEN co w zamian
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Szkoły podstawowe i średnie
Edukacja obywatelska zastąpi HiT. Jednak pełne zmiany dopiero od 2025 r.
Szkoły podstawowe i średnie
„Rzeczpospolita” udostępnia subskrypcje rp.pl: współpraca na rzecz lepszej edukacji
Szkoły podstawowe i średnie
Będą e-podręczniki. Uczniowie nie będą musieli już dźwigać ciężkich tornistrów
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Szkoły podstawowe i średnie
MEN myśli o wprowadzeniu do szkół „różowych skrzyneczek”