Aktualizacja: 24.11.2024 22:15 Publikacja: 04.05.2023 11:56
W tym roku do egzaminu maturalnego po raz pierwszy przystąpili absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej
Foto: PAP
„Najszczęśliwsi bylibyśmy gdyby egzaminy maturalne były chronione ludzką uczciwością” – mówił mi kilka dni temu szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Jak dodawał, co roku pojawiali się dyrektorzy, którzy otwierali przesyłki zaraz po ich otrzymaniu a tematy egzaminacyjne z języka polskiego – bo to one wywołują zwykle najwięcej emocji – pojawiały się w sieci.
W tym roku CKE wprowadziła dodatkowe zabezpieczenia. Zwiększona została grupa obserwatorów a do kopert w niektórych szkołach trafiły nadajniki uruchamiające się w chwili otwierania koperty. Członkowie Komisji dzwonią też przed rozpoczęciem egzaminów i proszą o okazanie (za pośrednictwem komunikatora) nienaruszonej koperty.
Od egzaminu z języka polskiego rozpoczęły się matury 2023. Są nieoficjalne informacje o tematach, z jakimi musieli się zmierzyć abiturienci.
W czwartek o godzinie 9 ponad 270 tys. tegorocznych maturzystów przystąpi do pierwszego w tym roku egzaminu dojrzałości. Rozpocznie się testem z języka polskiego.
Centralna Komisja Egzaminacyjna wprowadziła w tym roku nowe zabezpieczenia zapobiegające przeciekom.
Zmiany nazwane reformą edukacji są jak z dowcipu o śwince morskiej – ani to reforma, ani edukacji, a jedynie techniczne, strukturalne roszady obliczone na efekciarskość.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Poprzednia podstawa programowa określała minimum, które uczeń musi opanować. Obecna – maksimum wiedzy. Tyle, ile trzeba wiedzieć, by dostać szóstkę – mówi dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.
Strefa Edukacji w Muzeum Gazowni Warszawskiej to unikalna przestrzeń, w której historia przemysłu łączy się z pasją do nauki, eksperymentowania oraz twórczego działania. Oferta edukacyjna muzeum obejmuje szeroką gamę warsztatów, skierowanych do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz rodzin z dziećmi. Tematyka zajęć łączy fascynujące eksperymenty z dziedziny chemii i fizyki z kreatywnymi działaniami artystycznymi oraz warsztatami ekologicznymi, umożliwiając uczestnikom rozwój w duchu zabawy i nauki.
Wydatki na oświatę pochłaniają coraz poważniejszą część budżetów samorządów. Finansowanie oświaty oraz powrót do odebranych kompetencji samorządowych to tematy do rozmów z rządem.
Zakup sprzętu laboratoryjnego do wykonywania eksperymentów, strefa gier i relaksu, zakup instrumentów muzycznych czy nowego sprzętu teatralnego - wśród takich propozycji ze szkolnego budżetu obywatelskiego mogli wybierać uczniowie mrągowskich szkół.
Jak powiedział premier Donald Tusk, „wojna na wschodzie wchodzi w decydującą fazę”. Szef polskiego rządu zaznaczył także, że realnym scenariuszem jest „konflikt globalny”.
Konferencja Episkopatu Polski oceniła, że przygotowywany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przedmiot edukacja zdrowotna "jest sprzeczny z Ustawą Zasadniczą". "Pomimo niektórych słusznych tematów, jak choćby potencjalne zagrożenia w Internecie czy udostępnianie wizerunku dzieci, to jednak nie można zaakceptować deprawujących zapisów dotyczących edukacji seksualnej" – zaznaczają biskupi.
– Należy zmienić podstawę programową. Dziś nauczyciel nie ma czasu zająć się dzieckiem, bo musi pędzić z programem – mówi w podcaście „Szkoła na nowo” prezes ZNP Sławomir Broniarz.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Najnowszy raport opracowany przez naukowczynie z Uniwersytetu Warszawskiego pokazuje, że aż 49 proc. młodych nauczycieli, którzy uczą mniej niż pięć lat, rozważa zmianę zawodu. Obecnie w polskich placówkach brakuje ok. 20 tys. pedagogów. O tym problemie rozmawiamy ze Sławomirem Broniarzem, prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas