Aktualizacja: 13.12.2024 09:13 Publikacja: 04.05.2023 11:56
W tym roku do egzaminu maturalnego po raz pierwszy przystąpili absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej
Foto: PAP
„Najszczęśliwsi bylibyśmy gdyby egzaminy maturalne były chronione ludzką uczciwością” – mówił mi kilka dni temu szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Jak dodawał, co roku pojawiali się dyrektorzy, którzy otwierali przesyłki zaraz po ich otrzymaniu a tematy egzaminacyjne z języka polskiego – bo to one wywołują zwykle najwięcej emocji – pojawiały się w sieci.
W tym roku CKE wprowadziła dodatkowe zabezpieczenia. Zwiększona została grupa obserwatorów a do kopert w niektórych szkołach trafiły nadajniki uruchamiające się w chwili otwierania koperty. Członkowie Komisji dzwonią też przed rozpoczęciem egzaminów i proszą o okazanie (za pośrednictwem komunikatora) nienaruszonej koperty.
Od egzaminu z języka polskiego rozpoczęły się matury 2023. Są nieoficjalne informacje o tematach, z jakimi musieli się zmierzyć abiturienci.
W czwartek o godzinie 9 ponad 270 tys. tegorocznych maturzystów przystąpi do pierwszego w tym roku egzaminu dojrzałości. Rozpocznie się testem z języka polskiego.
Centralna Komisja Egzaminacyjna wprowadziła w tym roku nowe zabezpieczenia zapobiegające przeciekom.
Zmiany nazwane reformą edukacji są jak z dowcipu o śwince morskiej – ani to reforma, ani edukacji, a jedynie techniczne, strukturalne roszady obliczone na efekciarskość.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Poprzednia podstawa programowa określała minimum, które uczeń musi opanować. Obecna – maksimum wiedzy. Tyle, ile trzeba wiedzieć, by dostać szóstkę – mówi dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.
Coraz bliżej rewolucji w szkołach. Kończą się właśnie prace nad profilem absolwenta, które są pierwszym krokiem do reformy edukacji planowanej na 2026 r. Dodatkowo MEN zastanawia się, czy nie zmienić sposobu oceniania w szkole.
Rzecznik dyscyplinarny przy ministrze nauki wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie dyscyplinarnej dr. Michała Sopińskiego, rektora-komendanta Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie - poinformowało w czwartek Ministerstwo Sprawiedliwości.
Matura 2025 odbędzie się w dniach od 5 do 24 maja. Rozpocznie się jak zwykle o godz. 9.00 od egzaminu pisemnego z języka polskiego. Na wyniki wszystkich egzaminów maturzyści będą musieli poczekać do 8 lipca.
- Część Episkopatu idzie na polityczne zwarcie. Bardzo mocno zaostrzony ton zbiega się z kampanią. Część po prostu zapisała Kościół do PiS-u - uważa Barbara Nowacka, minister edukacji narodowej. Odpowiedziała w ten sposób na oświadczenie w sprawie lekcji religii w szkołach. Jak dodała, „nie wszyscy patrzą na to ze spokojem”.
Ponad 60 proc. ankietowanych przez IBRiS uważa, że wprowadzenie do szkół edukacji zdrowotnej nie niesie ze sobą ryzyka deprawacji i nadmiernej seksualizacji młodych ludzi.
W badaniu umiejętności osób dorosłych PIAAC Polska odnotowała jeden z największych spadków w wynikach. Potrzeba inwestowania w edukację dorosłych oraz wsparcia grup o niskich kompetencjach.
W ramach popularnego programu unijnego można ubiegać się o dofinansowanie działań związanych z szeroko rozumianą edukacją. Program Erasmus+ obejmuje lata 2021-2027. Jednym z kluczowych priorytetów projektu jest mobilność edukacyjna.
Dla jurorów tegorocznego plebiscytu „Młodzieżowe Słowo Roku” najciekawszym słowem było „czemó”. Znaczenie jest standardowe, ale nikt nie wie, dlaczego na końcu wyrazu jest „ó”. A może to po prostu „o” z akcentem?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas