Pozwólmy dzieciom odpocząć w ferie

Ferie w pełni, ale ceny rodzinnych wyjazdów i zorganizowanego wypoczynku szybują. Nawet za oferowane przez samorządy zajęcia w ramach „zimy w mieście” trzeba często zapłacić, tak jak w Warszawie, kilkadziesiąt złotych dziennie. Wciąż jednak można znaleźć oferty bezpłatne lub dotowane.

Publikacja: 30.01.2023 11:58

Ferie to dla wielu dzieci często może to być pierwsza sytuacja, kiedy będą miały szansę zobaczyć tro

Ferie to dla wielu dzieci często może to być pierwsza sytuacja, kiedy będą miały szansę zobaczyć trochę inny świat

Foto: Adobe Stock

- Z feriami u dzieci jest tak jak z urlopem u dorosłych – mówi dr. n. o zdr. Kamila Lenkiewicz, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży, psychologii klinicznej, dyrektor medyczny EZRA UKSW. - Zapominamy często, że szkoła i nauka są dla dzieci jak praca, dla każdego przychodzi moment, że chce odpocząć, wyjechać. A jeśli w domu, w rodzinie występują dodatkowo jeszcze jakieś problemy np. ktoś bliski choruje, to bardzo ważne jest, żeby móc się od tego oderwać.

Pozbyć się problemów

Zadbały o to m.in. władze Wielkopolski, gdzie blisko 500 dzieci, w wieku od 7 do 18 lat, z rodzin z problemem uzależnień będzie miało możliwość skorzystania w trakcie ferii ze zorganizowanego wypoczynku. W trakcie zajęć pojawią się m.in elementy treningu asertywności, nabywanie umiejętności rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Przewidziane są też wycieczki: zwiedzanie zabytków, wizyty w kinie i na basenie, a jeśli dopisze zimowa pogoda - jazda na nartach, sankach i łyżwach. Wypoczynek ma być połączony „z oddziaływaniem socjoterapeutycznym".

Samorząd regionu przeznaczył na ten cel ponad 700 tys. zł – jak informuje biuro prasowe wielkopolskiego urzędu marszałkowskiego. O dotację na organizację wypoczynku mogły ubiegać się organizacje pozarządowe z regionu, które mają w swym statucie zapis o działalności z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom. Wyłoniono 10 podmiotów, m.in. z Pleszewa, Złotkowa, Słupcy, Gniezna, które zorganizują zimowy wypoczynek głównie w górach.

Według dr Lenkiewicz dla wielu dzieci często może to być pierwsza sytuacja, kiedy będą miały szansę zobaczyć trochę inny świat, zwiedzić nieznane sobie okolice. – Organizowaliśmy wyjazdy dla dzieciaków z warszawskich Bielan, okazało się, że sporo jest takich, które nigdy nie opuściły swojego miasta, czy nawet dzielnicy – wskazuje dr Lenkiewicz. I dodaje: - Takie wyjazdy nie mogą zaszkodzić, będą zawsze procentować. Możliwość obejrzenia czegoś nowego i innego spędzania czasu powoduje pragnienie dążenia do rozwoju, pozwala nie skupiać się na tej ciemniejszej stronie życia, którą tak wiele dzieci przecież zna. Jak im nie pokażemy innego życia, to nie będą wiedziały za czym mają tęsknić, do czego dążyć. I może zbiorą siły, by zmierzać się potem z trudną codziennością – podkreśla psychoterapeutka.

Oddech w zielonej szkole

Projekt „ZŁAP ODDECH W GÓRACH 2023! Zielone szkoły dla młodych krakowian”, wykracza poza okres ferii. Skierowany do uczniów i uczennic szkół podstawowych i średnich z Krakowa, „powstał z myślą o tym, by uczestnicy mogli choć na chwilę zmienić otoczenie, odpocząć od miejskiego zgiełku i odetchnąć w otoczeniu pięknej, górskiej przyrody. To szczególnie ważne w kontekście pandemii COVID-19, która – choć na szczęście już za nami – była czasem niezwykle trudnym i wymagającym, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży szkolnej” – podkreślają na swojej stronie organizatorzy.

Projekt jest realizowany przez Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana i Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza”. Zielone szkoły będą się odbywać w okresie od lutego do listopada 2023 w Centrum Wypoczynku JordaNova w Gołkowicach Górnych oraz w Górskim Ośrodku Szkolno-Wypoczynkowym „Pod Durbaszką” w Szczawnicy. Zapisy rozpoczynają się 30 stycznia. Cena za 4 noclegi z wyżywieniem i dojazdem nie jest wygórowana – to 180 zł za osobę.

Zdaniem dr Lenkiewicz, od problemów można próbować dystansować się emocjonalnie, ale stykając się z nimi wciąż na co dzień - może to być trudne. - Odległość fizyczna pomaga, łatwiej jest spojrzeć na sprawę pod innym kątem albo przestać choć na chwilę o tym myśleć – uważa psychoterapeutka. - Jeśli dzieciaki doświadczają problemów w rodzinie, takich jak np. uzależnienia od alkoholu czy środków psychoaktywnych, ubóstwo czy przemoc, wyjazd, nawet na parę dni pozwala im doświadczyć czegoś nowego. Choćby relacji w grupie z rówieśnikami w sytuacjach nieformalnych i radosnych. Może też się okazać, że opiekun, czyli osoba dorosła, umie pocieszyć, zaopiekować się, doradzić. Ważna jest nowa perspektywa i wiedza, że świat może wyglądać inaczej.

Ferie i integracja

Rzeczywistość przynosi jednak wiele trudnych wyzwań, związanych także z wojną toczącą się za naszą wschodnią granicą. W Polsce przebywają tysiące uczniów z Ukrainy, chodzą do polskich szkół lub korzystają z ukraińskiej nauki zdalnej. Propozycję wspólnego spędzania czasu w okresie ferii dla wszystkich uczniów przygotował samorząd Krakowa. Pierwsze zajęcia ruszają w sobotę 28 stycznia i przez dwa kolejne tygodnie będą prowadzone codziennie niemal we wszystkich dzielnicach Krakowa. Wśród instytucji, które zapraszają na ferie, są m.in. Nowohuckie Centrum Kultury, Muzeum Armii Krajowej, Zamek Królewski na Wawelu, Teatr BARAKAH i Teatr im. Juliusza Słowackiego. Na chętnych czeka prawie 8 tysięcy miejsc na darmowe zajęcia. W planach są m.in. łyżwy, wspinaczka, warsztaty aktorskie i wycieczki w góry. Na zajęcia mogą się zapisywać młodzi uchodźcy z Ukrainy oraz dzieci i młodzież z Krakowa. Zajęcia są współfinansowane przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), zajęcia organizuje Fundacja Internationaler Bund Polska we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Krakowa.

Pierwsze warsztaty podczas ferii zimowych w Klubach Młodego Programisty startują już na początku stycznia. Przez cały okres ferii dzieci i młodzież w wybranych 16 miastach będą mogli skorzystać z wyjątkowej oferty zajęć wprowadzających w świat kodowania i programowania. Cel jest jednak szerszy: zdaniem organizatorów dzieci i młodzież będą uczyć się nie tylko programowania, ale także krytycznego myślenia, współpracy i kreatywnego rozwiązywania problemów. Szczegółowe informacje o harmonogramie zajęć znaleźć można na stronie https://www.facebook.com/KlubMlodegoProgramistyPl

Czytaj więcej

Kiedy ferie w poszczególnych województwach? Pierwsza tura od 16 stycznia

- Z feriami u dzieci jest tak jak z urlopem u dorosłych – mówi dr. n. o zdr. Kamila Lenkiewicz, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży, psychologii klinicznej, dyrektor medyczny EZRA UKSW. - Zapominamy często, że szkoła i nauka są dla dzieci jak praca, dla każdego przychodzi moment, że chce odpocząć, wyjechać. A jeśli w domu, w rodzinie występują dodatkowo jeszcze jakieś problemy np. ktoś bliski choruje, to bardzo ważne jest, żeby móc się od tego oderwać.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
edukacja
Zakaz przynoszenia smartfonów do szkół? Jednoznaczna deklaracja Przemysława Czarnka
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
edukacja
Zakaz używania smartfonów w szkołach? Przemysław Czarnek: To jest kompetencja szkół
edukacja
24 tys. uczniów w programie „W służbie prawu”. Poznawali więzienia od kuchni
Rodzice i uczniowie
Facetka_z_Poradni: kiedy dziecko może jechać samo na wakacje?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Rodzice i uczniowie
I ty znasz kogoś ze spektrum autyzmu. 10 rzeczy, które o autyzmie warto wiedzieć