Tekst powstał we współpracy z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi SA
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau udostępniło w internecie nową lekcję oraz podcast poświęcone strategiom kłamstwa i manipulacji negacjonistów Holokaustu. Materiał edukacyjny przygotowany przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście omawia dezinformację i kłamstwa związane z historią niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
Czytaj więcej
Z okazji 80. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau publikujemy fragment zebranych przez Arkadiusza Lorenca wspomnień Żydów, którzy uniknęli śmierci w czasie Zagłady – zorganizowanej i przeprowadzonej przez hitlerowskie Niemcy. Przetrwali w ukryciu.
Holokaust, Szoa i negacjonizm
Terminy Holokaust (z greckiego) i Szoa (z hebrajskiego) niezależnie od wielu różnych definicji odnoszą się do ludobójstwa europejskich Żydów dokonanego przez nazistowskie Niemcy i ich pomocników podczas II wojny światowej. W tym okresie Żydzi byli masowo mordowani w ośrodkach zagłady, głównie w komorach gazowych, przez specjalne jednostki operujące na tyłach frontu wschodniego (Einsatzgruppen), a także ginęli w gettach i jako więźniowie obozów koncentracyjnych. Po wojnie wielu badaczy poświęciło swoje prace analizie genezy, przebiegu oraz skutków Holokaustu, starając się dokumentować losy jego ofiar.
„Jednak obok wyników badań historycznych pojawił się także pogląd znany jako negacjonizm, który opiera się na zaprzeczaniu istnienia Holokaustu lub umniejszaniu jego znaczenia. Przybiera on różne formy: od znacznego pomniejszania liczby ofiar, przez poddawanie w wątpliwość m.in. istnienie komór gazowych i ośrodków zagłady, po twierdzenia, że ludobójstwo w nazistowskich obozach w ogóle nie miało miejsca” – czytamy we wstępie do lekcji.