Nowelizacja zmienia m.in. zasady działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, wprowadza także zmiany w edukacji domowej.

Nowelizacja trafiła do Sejmu jako projekt poselski. Kształtem przypomina Ustawa ustawę z ubiegłego roku - tzw. Lex Czarnek - która ograniczała autonomię szkół poprzez wprowadzenie silnego nadzoru kuratorów oświaty.

Tamten projekt zawetował prezydent Andrzej Duda tłumacząc, że wybuch wojny w Ukrainie jest złym czasem na wprowadzanie kontrowersyjnych rozwiązań (Lex Czarnek wywołał protesty nauczycieli, rodziców i uczniów).

Na obecny projekt również nie zgadzają się nauczyciele i rodzice tłumacząc, że oznaczają one niepotrzebną centralizację edukacji i upartyjnienie szkół.

Przedstawiciele PiS podkreślają, że projekt ma na celu zwiększenie wpływu jaki rodzice mają na treści przekazywane dzieciom w szkołach przez organizacje pozarządowe.

Czytaj więcej

Lex Czarnek 2.0 przyjęte przez Sejm. 230 posłów "za"

Za odrzuceniem nowelizacji ustawy głosowało 51 senatorów, a 43 było przeciw.

Projekt trafi teraz do Sejmu, który zdecyduje, czy nowelizacja zostanie ostatecznie odrzucona, czy też trafi do prezydenta.

Czytaj więcej

Nowe prawo oświatowe przyjęte. Samorządy przeciwne