O przyznanie Traczyk-Stawskiej odznaczenia wnioskował 16-letni licealista Paweł Mrozek. Chłopak jest założycielem Akcji Uczniowskiej i posłem Sejmu Dzieci i Młodzieży. Mrozek poznał Wandę Traczyk-Stawską podczas konferencji „ZmieńMY edukację”, którą zorganizował w Sejmie a Traczyk-Stawska była wówczas jedną z prelegentek. Był zdumiony, że uczestniczka Powstania nie została dotąd uhonorowana Międzynarodowym Orderem Uśmiechu.
Wanda Traczyk-Stawska całe życie pracowała z młodzieżą
„Jest to osoba, którą podziwiam od wczesnego dzieciństwa i nigdy nie myślałem, że uda mi się ją poznać lub zamienić kilku słów. Jednak myliłem się” – napisał Mrozek we wniosku. Zaznaczył też, że nie było problemu z zaproszeniem jej na wspomnianą wyżej konferencję. „Jak tylko pani Wanda usłyszała o okrągłym stole organizowanym przez młodzież, nie miała chwili zastanowienia i od razu zgodziła się uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu, na które młodzi ludzie oraz organizacje pozarządowe czekały tak długo” – napisał. „My, młodzi ludzie jesteśmy pani Wandzie za te wszystkie słowa wdzięczni. Uważamy, że całe życie pani Wanda mówi głośno o nas – dzieciach i młodzieży i walczy o nasze prawa i dobro – zakończył swój wniosek Mrozek.
Czytaj więcej
Poglądy na edukację młodych są inne niż ich rodziców. Warto jednak wziąć pod uwagę ich głos. We w...
Ostatnie zdanie jest nawiązaniem do powojennej pracy Traczyk-Stawskiej, która przez całe swoje życie pracowała w szkole z młodzieżą – zarówno specjalnej jak i powszechnej.
Przyznano siedem nowych odznaczeń
Nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczenia. Równocześnie z Traczyk-Stawską odznaczenie otrzyma sześć innych osób. To Białorusinka Marina Hulia (nauczycielka i pedagożka, obrończyni praw dziecka), Izabela Król (działaczka na rzecz dzieci), Joanna Barbara Lis, (lekarka pomagająca dzieciom w Nowym Jorku), Iwona Paszkiewicz (działaczka i filantropka), Paweł Podgórski (aktor teatralno-musicalowy), Faye Simanjuntak (Indonezyjska działaczka na rzecz praw dziecka).