Sławomir Broniarz poszukuje kurator Barbary Nowak

Wszystko wskazuje na to, że małopolska kurator oświaty Barbara Nowak przeprosi ZNP dopiero wtedy, gdy zmusi ją do tego komornik sądowy.

Publikacja: 26.10.2023 16:34

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak

Foto: PAP/Tytus Żmijewski

„Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie” – zwraca się do Polaków prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. I tłumaczy, że poszukuje szefowej Kuratorium Oświaty w Krakowie Barbary Nowak. – Jeśli uda nam się ją znaleźć, będzie musiała przeprosić ZNP – mówi „Rzeczpospolitej” Broniarz.

Na razie tego nie zrobiła, bo teoretycznie nic o tym nie wie. Sądowi nie udało się doręczyć kurator pisma w tej sprawie.

Barbara Nowak przegrała proces z ZNP

Poszukiwania mają związek z procesem, który we wrześniu ubiegłego roku wygrali z krakowską kurator związkowcy. ZNP pozwało Barbarę Nowak za jej słowa o strajku nauczycieli w 2019 r. Oskarżyła ona związkowców o próbę destabilizacji kraju oraz o to, że wzorują się „na totalitarnych systemach takich jak komunizm i faszyzm.” Sugerowała też, że alarmy bombowe, które miały miejsce tuż po strajku mogły mieć z nim związek.

Wyrok, który zapadł we wrześniu ubiegłego roku nakazuje Barbarze Nowak zamieszczenie w mediach społecznościowych oraz na portalu wPolityce.pl przeprosin: „Niniejszym oświadczam, że moje twierdzenie, jakoby zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w kwietniu 2019 r. strajk był jednym z elementów konsekwentnie realizowanego planu destabilizacji Państwa Polskiego obejmującego m. in. alarmy bombowe w szkołach jest twierdzeniem nieprawdziwym. Za podanie tej nieprawdziwej i naruszającej dobra osobiste Związku Nauczycielstwa Polskiego informacji Związek ten przepraszam. Związek Nauczycielstwa Polskiego przepraszam także za moje twierdzenie, jakoby organizujący strajk działacze ZNP wzorowali się na totalitarnych systemach takich jak komunizm i faszyzm.”

Czytaj więcej

"Neutralna szkoła" w wersji PiS. Kurator Nowak wskazuje, na kogo głosować

Problem jednak w tym, że choć od wyroku minął już rok, przeprosiny wciąż się nie ukazały, bo kurator Nowak nie odbiera korespondencji sądowej. Kilka dni temu sąd zawiadomił o tym ZNP pisząc, że muszą sami wyegzekwować przeprosiny za pomocą komornika. Związkowcy w ciągu dwóch miesięcy są zobowiązani do przedłożenia „potwierdzenia doręczenia lub wskazania aktualnego adresu uczestniczki albo dowodu, że uczestniczka mieszka pod adresem wskazanym we wniosku”.

Zapytaliśmy krakowski sąd, dlaczego sam nie dostarczył pisma pani kurator. Odpowiedzi jak dotąd nie otrzymaliśmy. Na nasze pytania wysłane na adres e-mailowy krakowskiego kuratorium także nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Sprawą ma zająć się komornik sądowy

Dlaczego do sprawy został zaangażowany komornik? – Na mocy wprowadzonego jakiś czas temu przepisu, który zrywa z fikcją doręczeń. Do niedawna było tak, że jeśli ktoś nie odbiera przesyłek z sądu, to wraz z powtórnym awizo uważało się przesyłkę za doręczoną. To było często przez strony wykorzystywane w nieodpowiedni sposób, dlatego polecono, by za doręczenie przesyłek z sądu odpowiedzialnym uczynić komornika – mówi „Rzeczpospolitej” Robert Damski, komornik przy Sądzie Rejonowym w Lipnie. Jak opowiada, komornik udaje się pod wskazany adres i tam zostawia przesyłkę adresatowi lub dorosłemu domownikowi. Może także zostawić zawiadomienie, że przesyłka czeka w kancelarii komorniczej. – Komornik ma jednak prawo do doręczenia przesyłki w każdym miejscu, w którym zastanie tę osobę. Także w miejscu pracy – mówi Damski.

Czytaj więcej

Sławomir Broniarz: 12 proc. podwyżki dla nauczycieli nie załatwi sprawy niskich wynagrodzeń

Oznacza to, że jeśli ZNP uda się z tą sprawą do komornika, ten może zanieść pismo do Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Co w sytuacji, gdy pismo z sądu z wyrokiem zostanie doręczone, a Barbara Nowak i tak nie będzie chciała opublikować przeprosin? – Może to zrobić w jej imieniu komornik. Oczywiście na jej koszt – podsumowuje Damski.

Oświata
Warszawa za religię w szkole płaci aż 63 mln zł. Jak jest w innych miastach?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Oświata
Sądowe kłopoty Barbary Nowak. Prokuratura wszczyna postępowanie, ZNP wytacza proces
Oświata
100 dni rządu. Barbara Nowacka próbuje wypełniać swoje obietnice
Oświata
Dyrektorzy szkół nie zawsze z konkursu. Resort edukacji chce zmienić przepisy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Oświata
Nauczyciele krytycznie o odchudzaniu podstawy programowej