„Wystosowałem do władz NCN - dziś ode mnie niezależnych i całkowicie autonomicznie rozstrzygających konkursy na granty, także ze środków UE - oficjalne i stanowcze pismo z moim sprzeciwem wobec tak absurdalnych rozstrzygnięć. Gotowy projekt całkowicie reformujący system grantowy będzie przedmiotem prac rządu, jak ufam, jeszcze tej jesieni” – napisał na Twitterze szef resortu edukacji i nauki. Był to komentarz dotyczący informacji o przyznaniu grantu w wysokości 750 tys. zł na projekt „Trans kobiecość i sadomasochizm/DBSM. Związki i napięcia na polu badania płci”. Projekt ten na Uniwersytecie SWPS będzie realizował dr Jan Wawrzyniec Szpilka.

Czarnek kontra Zandberg

Wpis Czarnka doprowadził do internetowego sporu z Adrianem Zandbergiem. współprzewodniczącym Razem. „„Lewica zwiększy finansowanie badań naukowych. Dziś Polska przeznacza na naukę za mało środków. O przydzielaniu środków na konkretne badania NIE mogą decydować politycy. Bo nie mają do tego kompetencji” – napisał w odpowiedzi.

To podkreśliło także NCN, które w przesłanym do PAP oświadczeniu zaznaczyło: „O przyznaniu pieniędzy na badania decydują u nas naukowcy, polscy i zagraniczni eksperci. Oceniając wniosek, biorą pod uwagę wartość pomysłu badawczego oraz dorobek naukowy potencjalnej laureatki czy laureata konkursu.”

Czytaj więcej

Przemysław Czarnek chce obowiązkowych kart pływackich