2,5 mln zł na kontrowersyjny projekt profilaktyki dzieci i młodzieży

Pedagodzy specjalni PAN zarzucają Stowarzyszeniu Edukacja 3.0 że przygotowany przez nich, finansowany z rządowego grantu, projekt w zakresie profilaktyki psychicznej dzieci i młodzieży jest nieprofesjonalny. Stowarzyszenie zapewnia, że opracowali go eksperci.

Publikacja: 22.02.2023 12:32

Ankieterzy pytają dziecko o to, czy miało myśli samobójcze

Ankieterzy pytają dziecko o to, czy miało myśli samobójcze

Foto: Adobe stock

Sekcja Pedagogiki Specjalnej Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk jest zaniepokojona ankietą, która trafiła do szkół w ramach programu pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki a finansowanej w ramach Narodowego Programu Zdrowia (dofinansowanie to prawie 2,5 mln zł). Zdaniem pedagogów specjalnych ankieta, choć teoretycznie anonimowa, jest kodowana w sposób umożliwiający identyfikację uczestnika. A pytania zadawane są w sposób nieprofesjonalny.

Projekt „Profilaktyka na miarę” realizuje Stowarzyszenie Edukacja 3.0 z Puław. Pilotażowa ankieta skierowana jest do uczniów klas 4-8.

- To niebezpieczna amatorszczyzna – ocenia ankietę prof. Marek Konopczyński, członek Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN.

Pedagodzy skierowali w tej sprawie pismo do Ministerstwa Zdrowia. „Docierają jednak do nas informacje, że w ramach 83 pytań znajdujących się w ankiecie, dzieci są pytane - między innymi - o sytuację rodzinną, o to, czy ktoś w ich rodzinie pije lub bije innych, ma problem z używkami, przemocą, czy myślały o popełnieniu samobójstwa. Oto wybrane przykłady pytań: „Jak często widzisz, że ktoś w twojej rodzinie: pali, pije, jest pijany, złości się na kogoś, złośliwie kogoś krytykuje, kłóci się, wyzywa, bije”, „Wybierz zdanie, które najlepiej opisuje, jaki byłeś (byłaś) przez ostatnie dwa tygodnie: Nie myślę o tym, żeby się zabić; myślę o tym, ale nie zrobiłbym tego; chcę się zabić” – napisali w liście do Adama Niedzielskiego.

- Pytania o samobójstwo mogą poddawać dzieciom pomysł, by to zrobiły – ocenia prof. Konopczyński.

„Nie sądzimy również - po analizie zarówno stowarzyszenia realizującego projekt, jak i kompetencji jego realizatorów, że jest to organizacja/są to osoby kompetentne w polu profilaktyki psychospołecznej dzieci i młodzieży, konstruowania programów profilaktycznych dla szkół, szkoleń dyrektorów szkół i nauczycieli (https://trzyzero.edu.pl/). Zasadniczo są to bowiem osoby z wykształceniem informatycznym, specjalizujące się w nowych technologiach informacyjnokomunikacyjnych (TIK), entuzjaści TIK i gier komputerowych – jak o sobie piszą.” - zaznaczyli pedagodzy w liście do ministra. I podkreślili, że pilotażowe ankiety to narzędzie służące badaniom naukowym i powinno zostać przygotowane przez profesjonalistów.

- To bardzo trudny projekt złożony z dwóch modułów. Jeden z nich dotyczy narzędzi cyfrowych i ja jestem jego koordynatorem. Z kolei drugi, psychoprofilatyczny prowadzony jest przez ekspertów a koordynatorem jest prof. Wiesław Poleszak, psycholog i ekspert od profilaktyki – mówi Marcin Wolski, prezes Stowarzyszenia 3.0. – Zapewniam, że ankieta, która trafia do szkół, przygotowana została przez profesjonalistów – wyjaśnia. 

Prezes Wolski podkreśla także, że jego stowarzyszenie działa od kilku lat. Kadra zatrudniona do realizacji projektu prowadziła już szereg projektów i szkoleń dla instytucji publicznych. – To pilotaż, który przeprowadzany jest w prawie 300 placówkach. Oczywiście zakładamy ewentualne modyfikacje ankiet, zarówno w części technicznej jak i merytorycznej, po zakończeniu pilotażu – mówi Wolski.

Zapytaliśmy o sprawę Ministerstwo Zdrowia. „Projekt jest realizowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki i tam też prosimy skierować pytanie” – odpowiedziało nam biuro komunikacji resortu zdrowia.

Na komentarz z Ministerstwa Edukacji i Nauki na razie czekamy.

Czytaj więcej

Facetka_z_Poradni: Koniec semestru, oddziały psychiatryczne pękają w szwach
Oświata
Znamy szkoły przyjazne LGBTQ+. Po raz pierwszy wysoko szkoły z mniejszych miast
Oświata
Ankieta: Sztuczna inteligencja odrabia lekcje za polskich licealistów
Oświata
Wojsko zaraz po ukończeniu szkoły. Co proponuje armia?
Oświata
Szef IBE: Polska szkoła choruje nie na testozę, ale na ocenozę
Oświata
Uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska Damą Orderu Uśmiechu