Dąbrowska: Willa plus dla maturzystów

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło” – mogą powiedzieć uczniowie licealnych klas czwartych. To zasługa ministra Czarnka walczącego o wizerunek.

Publikacja: 15.02.2023 17:30

Przemysław Czarnek zapowiada złagodzenie ustnej matury

Przemysław Czarnek zapowiada złagodzenie ustnej matury

Foto: PAP/Albert Zawada

Budzący dość powszechne oburzenie program dotacji udzielanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki na zakup nieruchomości przez bliskie PiS organizacje ma jednak swoje dobre strony. To dzięki Willi plus maturzyści będą mogli uspokoić zszargane nerwy i przystąpić do egzaminu dojrzałości z większym spokojem.

– Mamy komunikat dla tegorocznych maturzystów: wymagania na egzaminie ustnym będą nieco łagodniejsze – oświadczył w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w TVP. Co to dokładnie znaczy – nie wiadomo, bo szczegóły mają być znane dopiero za pewien czas. Widocznie łągodzenie kryteriów nie jest jeszcze przygotowane, a deklaracja ministra wypłynęła spontanicznie, w ramach nagłej akcji poprawiania wizerunku.

Sprawa maturalnych kryteriów budziła kontrowersje już od dawna: tegoroczni maturzyści są pierwszym rocznikiem zdającym nową maturę po czteroletniej szkole średniej, do której trafili po ośmioklasowej szkole podstawowej. A to znaczy, że do egzaminu dojrzałości podchodzą na bazie całkiem nowej podstawy programowej.

Podstawa ta została wcześniej zresztą ograniczona ze względu na naukę zdalną wymuszoną pandemią Covid-19. A jeśli dodamy do tego fakt, że częścią matury jest po raz pierwszy od trzech lat egzamin ustny, otrzymamy pełen obraz niepewności i nerwów trapiący absolwentów liceów. Nic dziwnego, że już rok temu do MEiN zaczęły napływać w tej sprawie liczne protesty.

I tu – nieoczekiwanie – przychodzi z pomocą sam minister Przemysław Czarnek i ogłasza, że „egzamin ustny będzie, ale wymagania będą nieco łagodniejsze. O tym będziemy mówić w najbliższych dniach”. Trochę późno, zważywszy, że jest połowa lutego, a maturę, jak wiadomo, zdaje się na początku maja.

Do tej pory odpowiedź ustna miała się składać z dwóch części: jawnej, dotyczącej lektury obowiązkowej z pytaniami publikowanymi na stronie CKE oraz z wypowiedzi na temat literatury lub sztuki na podstawie wylosowanego tekstu, czy ilustracji. Co ulegnie złagodzeniu? Tego minister jeszcze nie wie, albo ujawnić nie chce. Niech się uczą wszystkiego – na wszelki wypadek.

Do tej pory resort i jego szef głusi byli na prośby młodzieży i nauczycieli o przemyślenie konstrukcji egzaminu maturalnego dla rocznika, który i tak miał „pod górkę”, jako pierwszy, który trafił w tryby zreformowanego systemu. Co zatem sprawiło, że minister złagodniał?

Przemysław Czarnek w błyskawicznym tempie ratować musi swój nadszarpnięty wizerunek po ujawnieniu programu Willa plus. Na szczęście jest więc szansa, że skorzystają na nim nie tylko działacze związani z PiS, ale i maturzyści. 

Czytaj więcej

Czy szkoła może nie dopuścić do matury „uczniów nierokujących?
Oświata
Warszawa za religię w szkole płaci aż 63 mln zł. Jak jest w innych miastach?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Oświata
Sądowe kłopoty Barbary Nowak. Prokuratura wszczyna postępowanie, ZNP wytacza proces
Oświata
100 dni rządu. Barbara Nowacka próbuje wypełniać swoje obietnice
Oświata
Dyrektorzy szkół nie zawsze z konkursu. Resort edukacji chce zmienić przepisy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Oświata
Nauczyciele krytycznie o odchudzaniu podstawy programowej