Nauczyciele chcą do parlamentu - na listach są już nazwiska znanych pedagogów

W wyborach parlamentarnych w roku 2019, wg danych PKW, wśród kandydatów na posłów najliczniejszą grupę stanowili nauczyciele. Co dziesiąty startujący miał doświadczenie pracy przed tablicą. Nie przełożyło się to jednak stworzenie wpływowej reprezentacji polityczne tej grupy zawodowej. Jak będzie w tym roku?

Publikacja: 30.08.2023 14:41

Na listach wyborczych będzie także spora grupa pedagogów

Na listach wyborczych będzie także spora grupa pedagogów

Foto: Adobe Stock

Listy wyborcze jeszcze nie są zamknięte. Czas na rejestrację komitetów kończy się dopiero 6 września, więc dokładna liczba statuujących nauczycieli nie jest jeszcze znana. Nie brakuje jednak już teraz zapowiedzi spektakularnych debiutów politycznych w środowisku nauczycielskim.

Nauczyciel Morawieckiego

Marek Jędrychowski startuje z 27 miejsca na liście KO we Wrocławiu (okręg nr.3). Zdecydował się szybko, ale po namyśle. - Przeciw było to, że po moich rozmowach z dziennikarzami, wszyscy czepili się wątku Morawieckiego i wypisywali na mój temat różne nieprzyjemne rzeczy. Z drugiej strony otrzymywałem też bardzo dużo pozytywnych wiadomości. Gdy media zaczęły pisać o mnie jako o byłym nauczycielu premiera, postanowiłem wykorzystać to zainteresowanie, żeby zacząć mówić głośno o polskiej szkole. Mówić z pozycji osoby, która przepracowała w szkole 40 lat, ale której chce się jeszcze coś zmieniać. A mi się wciąż chce – deklarował w rozmowie z Onetem. I zapewniał, że nie chce już rozmawiać z obecnym premierem, ale że „każdy zasługuje, żeby dać mu szansę na zejście ze złej drogi".

Kolejnym debiutantem jest Marcin Józefaciuk - łódzki nauczyciel i sportowiec - znany też jako prowadzący program o młodzieży w telewizji TVN. Jest 10. na liście KO. - Jakiś czas temu dostałem taką propozycję, a że lubię wyzwania, zgodziłem się - mówi łodzianin w rozmowie z lokalnym portalem TuLodz.pl I podkreśla zdecydowanie:  - Moim warunkiem było to, żebym działalność sejmową (jeśli oczywiście uda mi się tam dostać) mógł łączyć z pracą w szkole. Obiecano mi, że będzie to możliwe. Zresztą z Łodzi do Warszawy nie jest daleko.

Józefaciuk deklaruje, że jeśli dostanie się do Sejmu chciałby zająć się edukacją, ekologią bądź polityką społeczną, a zwłaszcza problemami seniorów.

Czytaj więcej

Augustyn: PiS nie szanuje ani nauczycieli ani rodziców

Przeciwnik szczepień

Jarosław Dąbrowski jest nauczycielem fizyki w szkole podstawowej i kandydatem Konfederacji do Senatu. Startuje  w okręgu numer 50, który obejmuje Radom i okoliczne powiaty: radomski, szydłowiecki, zwoleński i lipski. Być może dlatego jest zwolennikiem podziału Mazowsza na dwa województwa z dwiema stolicami: Warszawą i – oczywiście – Radomiem.

Dał się też poznać jako aktywny przeciwnik szczepień przeciw Covid-19. Współtworzył m.in. ogólnopolskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Pracowników Oświaty „Nauczyciele dla Wolności”. Jako jego wiceprezes z dumą podkreśla, że to antyszczepionkowym działaczom udało się zablokować ustawę zmuszającą nauczycieli, medyków i służby mundurowe do szczepień. A to nie koniec: Dąbrowski był też jednym z inicjatorów organizowanego w Radomiu w czasie pandemii protestu przeciwko zamykaniu szkół ze względu na pozytywne wyniki testów na COVID-19 wśród uczniów i nauczycieli.

Do Sejmu będą też startować parlamentarni weterani i weteranki, związani ze środowiskiem nauczycielskim. Nauczycielka jest przecież sama marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która od 1980 do 2006 roku pracowała w Jaworze jako nauczycielka historii, a od 1991 pełniła także funkcję dyrektora w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaworze, a następnie w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworze.

Dobrze znana w środowisku nauczycielskim jest też posłanka KO (od 2001 roku), była minister edukacji, Krystyna Szumilas. W latach 1975–1991 pracowała jako nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej nr 6 w Knurowie. W latach 1991–1995 była pełnomocnikiem zarządu miasta Knurowa ds. oświaty. A od 1995 do 1998 kierowała Miejskim Zespołem Jednostek Oświatowych Urzędu Miejskiego w Knurowie. Kolejny raz do Sejmu z list KO kandyduje też polonistka, Izabela Leszczyna.

Z Nowej Lewicy „dwójką” na poznańskiej liście jest posłanka Katarzyna Kretkowska, członkini ZNP, nauczycielka, wykładowczyni akademicka i anglistka.

Także wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL, który startuje z „jedynki” trzeciej Drogi w Płocku zaczynał karierę zawodową jako nauczyciel w Ciachcinie, by od 1992 r. objąć funkcję dyrektora podstawówki w Leszczynie Szlacheckim.

Nauczycielki, idźcie na wybory!

Czy środowisko nauczycielskie poszerzy swoja sejmowa reprezentację? Na pewno pomoże w tym akcja pro-frekwencyjna „Protest z wykrzyknikiem!”, organizowana w mediach społecznościowych pod hasłem „Jestem nauczycielką – głosuję sercem i rozumem”.  Jak podkreślają organizatorki, w zawodzie nauczycielskim 90 proc. stanowią kobiety, „Polki mają inne preferencje wyborcze niż Polacy, a Sejm wybierany tylko przez kobiety składałby się w zdecydowanej większości z partii prodemokratycznych, bez obecności Konfederacji”. Dlatego ich zdaniem kobiety są bardziej odporne na radykalizm i populizm. Natomiast nauczycielki „mają dodatkowo niezbędne w naszym zawodzie kompetencje - empatię i wrażliwość społeczną”.

Czytaj więcej

Edukacja po wyborach – co proponują partie polityczne?

Listy wyborcze jeszcze nie są zamknięte. Czas na rejestrację komitetów kończy się dopiero 6 września, więc dokładna liczba statuujących nauczycieli nie jest jeszcze znana. Nie brakuje jednak już teraz zapowiedzi spektakularnych debiutów politycznych w środowisku nauczycielskim.

Nauczyciel Morawieckiego

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nauczyciele
„Jestem nauczycielem, społecznym zerem” – znani pedagodzy odchodzą ze szkół
Nauczyciele
Prezes ZNP alarmuje: W szkołach może zabraknąć nauczycieli
Nauczyciele
Zmiany w lekcjach religii. Czy katecheci stracą pracę?
Nauczyciele
Coraz więcej emerytów. Do szkół wracają najstarsi nauczyciele, odchodzą najmłodsi
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Nauczyciele
Profesor polonistyki „dostał” jedynkę za szkolne wypracowanie
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą