Aktualizacja: 13.11.2024 08:38 Publikacja: 21.04.2023 14:59
Sławomir Broniarz prezes ZNP
Foto: Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Broniarz został zapytany o to, dlaczego Karta Nauczyciela stała się przedmiotem politycznego sporu.
- Minister zapowiedział likwidację Karty Nauczyciela, ponieważ ten pomysł jest dobrze odbierany w części środowisk politycznych. Problem polega na tym, że argumenty za tym rozwiązaniem są mało merytoryczne. Najczęściej nie dotyczą istoty tego dokumentu i zapisów tej ustawy. Politycy często nie mają czasu, żeby zapoznać się z tą ustawą, co sprawia, że nie są w stanie rzetelnie się wypowiedzieć w tej sprawie. Argument, który zwykle jest podnoszony, to fakt, że ustawa pochodzi ze stanu wojennego, a więc należy ją zlikwidować. Zwrócę jednak uwagę, że ustawa nie było pisana w Sztabie Generalnym Ludowego Wojska Polskiego - tworzyła ją ówczesna opozycja i nauczyciele. Drugi argument przeciwko Karcie Nauczyciela bazuje na bardzo niskich pobudkach. Mianowicie, nauczycielom zazdrości się rzekomego 18-godzinnego czasu pracy. A przecież nauczyciele pracują znacznie dłużej, nie tylko "pod tablicą" - wyjaśnił związkowiec.
Szkoła w Hrubieszowie walczy o dodatkowe pieniądze, by kształcić w nowych i potrzebnych na rynku zawodach. Być może wykształci także budowniczych dronów.
Będąc dyrektorem szkoły czuję się tak, jakbym siedział na takiej bombie, która prędzej czy później, ale kiedyś wybuchnie. Choć szkoła, w której pracuję jest bardzo fajna – mówi Jarosław Pytlak, nauczyciel, dyrektor Zespołu Szkół STO na warszawskim Bemowie, autorem bloga „Wokół szkoły”.
Kiedyś wystarczyło, by prowadził wykład. Dziś wymaga się od nauczyciela, by także wykorzystywał nowoczesne metody nauczania, sztuczną inteligencję, starał się zaciekawić uczniów, rozbudzał w nich pasje, wspierał, był ich wychowawcą i mentorem.
Do dzisiaj uważa się Komisję Edukacji Narodowej za jedno z największych osiągnięć polskich doby oświecenia. Dlatego też świętujemy rocznicę jej powstania, poświęcając ten dzień nauczycielkom i nauczycielom.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Przykład dyrektora, który podejmuje świadome decyzje dotyczące inwestycji w rozwój kadry, jest sygnałem dla społeczności, że nauka nie kończy się po szkole. Doświadczeni dyrektorzy mogą efektywnie przeprowadzać swoje zespoły przez zmiany, stosując kilka sprawdzonych kroków.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Blisko 570 studentów otrzymało stypendia na studia w ramach tegorocznej edycji Programu Stypendiów Pomostowych. Wśród nich znajduje się prawie 400 osób, które dostały stypendia na I rok studiów. 29 listopada 2024 w Warszawie odbędzie się uroczysta Inauguracja 23. Edycji Programu Stypendiów Pomostowych.
Ataki hybrydowe i wojna konwencjonalna na Ukrainie uzmysłowiły nam, że bezpieczeństwo należy wzmacniać, bo ono nie jest dane raz na zawsze - powiedział na antenie TOK FM gen. Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO. - Nigdy nie jest tak dobrze, żeby były powody do kompletnego zadowolenia. Olbrzymie pieniądze podatników, którymi dysponuje MON, nie mogą być zmarnowane, bo nie wybaczy nam tego historia ani społeczeństwo - dodał.
Szkoła w Hrubieszowie walczy o dodatkowe pieniądze, by kształcić w nowych i potrzebnych na rynku zawodach. Być może wykształci także budowniczych dronów.
- Mam poczucie, że tu ktoś w ramach kampanii prawyborczej w KO brzydko się bawi - tak poseł koła Razem Maciej Konieczny skomentował w RMF FM poruszenie tematu żony Radosława Sikorskiego w rozmowie z szefem MSZ w TVN24.
W najnowszym sondażu prezydenckim United Surveys dla Wirtualnej Polski sprawdzono, jak w I turze poradziliby sobie Rafał Trzaskowski i Radosław Sikorski jako potencjalni kandydaci KO.
Głosowanie przez internet? – Pierwszym krokiem mogłyby być wybory przedterminowe, jako forma testu. Na przykład na poziomie gminy czy wyborów uzupełniających do Senatu – mówi „Rzeczpospolitej” Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji (Nowa Lewica).
Blisko połowa ankietowanych w badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” jest przekonana, że wybory w USA będą miały wpływ na decyzje prezydenckie partii w Polsce. Z dużych formacji żadna jeszcze nie przedstawiła kandydata na prezydenta. Same wybory odbędą się w maju przyszłego roku.
Partii Republikańskiej brakuje dwóch mandatów, by zapewnić sobie większość w Izbie Reprezentantów - podaje Reuters powołując się na projekcję wyników wyborów aktualizowaną przez Edison Research.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas