Broniarz: Nauczycielom nie ma czego zazdrościć

Argumenty przeciwko Karcie Nauczyciela są w większości niemerytoryczne - mówił Sławomir Broniarz, prezes ZNP, w rozmowie z Zuzanną Dąbrowska w telewizji News24, komentując zapowiedź ministra Przemysława Czarnka o likwidacji Karty Nauczyciela.

Publikacja: 21.04.2023 14:59

Sławomir Broniarz prezes ZNP

Sławomir Broniarz prezes ZNP

Foto: Fotorzepa, Rob Robert Gardziński

Broniarz został zapytany o to, dlaczego Karta Nauczyciela stała się przedmiotem politycznego sporu.

- Minister zapowiedział likwidację Karty Nauczyciela, ponieważ ten pomysł jest dobrze odbierany w części środowisk politycznych. Problem polega na tym, że argumenty za tym rozwiązaniem są mało merytoryczne. Najczęściej nie dotyczą istoty tego dokumentu i zapisów tej ustawy. Politycy często nie mają czasu, żeby zapoznać się z tą ustawą, co sprawia, że nie są w stanie rzetelnie się wypowiedzieć w tej sprawie. Argument, który zwykle jest podnoszony, to fakt, że ustawa pochodzi ze stanu wojennego, a więc należy ją zlikwidować. Zwrócę jednak uwagę, że ustawa nie było pisana w Sztabie Generalnym Ludowego Wojska Polskiego - tworzyła ją ówczesna opozycja i nauczyciele. Drugi argument przeciwko Karcie Nauczyciela bazuje na bardzo niskich pobudkach. Mianowicie, nauczycielom zazdrości się rzekomego 18-godzinnego czasu pracy. A przecież nauczyciele pracują znacznie dłużej, nie tylko "pod tablicą" - wyjaśnił związkowiec.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Nauczyciele
Ważny komunikat ZNP do nauczycieli. Chodzi o wynagrodzenie za nadgodziny
Nauczyciele
Czy w szkołach będzie co najmniej 35 procent nauczycieli mężczyzn?
Nauczyciele
Rząd reformuje Kartę Nauczyciela. Oto lista najważniejszych zmian
Nauczyciele
Wiceszefowa ZNP: w Polsce brakuje około 11 tys. nauczycieli
Nauczyciele
Kolejni nauczyciele otrzymają bony na laptopy. Zmiany w ministerialnym programie