Czarnek zapowiada przywrócenie ważnego przywileju dla nauczycieli

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział przywrócenie wcześniejszych emerytur nauczycielskich po 20 latach pracy przy tablicy i 30 latach pracy w ogóle.

Publikacja: 23.02.2023 11:20

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na antenie "Radia Zet" przypomniał, że prawo do wcześniejszej emerytury zostało wykreślone z Karty nauczyciela w 2009 roku

- Jesteśmy po dużych konsultacjach ze związkami zawodowymi na temat przywrócenia emerytury nauczycielskiej po 20 latach pracy przy tablicy i 30 latach pracy w ogóle. Jestem przekonany, że jeszcze w tym półroczu będzie wypracowany projekt ustawy, który będzie przywracał takie uprawnienie – zapowiedział.

Minister zapewnił, że intencją przywrócenia tego przywileju nie jest zdobycie głosów nauczycieli w zbliżających się wyborach parlamentarnych, lecz uchronienie ich przed perspektywą zwolnienia z pracy.

- Uprawnienie konieczne, kiedy niż demograficzny będzie się przetaczał przez szkoły i będzie powodował, że będzie nawet pół miliona dzieci mniej. Nawet biorąc pod uwagę dzieci ukraińskie, które mamy nadzieję, że wrócą na Ukrainę – tłumaczył w Radiu Zet Czarnek. 

Jego zdaniem "przywrócenie emerytury nauczycielskiej na pewno uzdrowi sytuację" i żadnego zagrożenia zwolnieniami nauczycieli nie będzie.

Czytaj więcej

Czarnek chce wcześniejszych emerytur dla nauczycieli
Nauczyciele
Sytuacja kadrowa w szkołach coraz gorsza. Liczba wakatów w górę o 30 proc. r/r
Nauczyciele
Czy nauczycielowi wolno wystąpić w reality-show?
Nauczyciele
Rzymkowski: Karta nauczyciela przypomina dziurawą, bardzo zaniedbaną drogę
Nauczyciele
Broniarz: Nauczycielom nie ma czego zazdrościć
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Nauczyciele
93 proc. nauczycieli chce móc wcześniej przejść na emeryturę
Nauczyciele
Nauczyciel będzie mógł pracować powyżej 1,5 etatu. MEiN zapowiada zmiany