Znamy Nauczyciela Roku 2022. Została nim bibliotekarka z Pilszczyna

Iwona Pietrzak-Płachta, nauczycielka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie zwyciężyła w konkursie organizowanym przez czasopismo Głos Nauczycielski. W tym roku odbyła się 20. edycja „Nauczyciel Roku”.

Publikacja: 11.10.2022 15:45

Nagrodzona nauczycielka stworzyła w małej miejscowości nowoczesną bibliotekę

Nagrodzona nauczycielka stworzyła w małej miejscowości nowoczesną bibliotekę

Foto: AdobeStock

Jury doceniło Pietrzak-Płachtę za metamorfozę szkolnej biblioteki. Nauczycielka zorganizowała w niej „Wypożyczalnię skrzydeł”. Zwyciężczyni mówiła podczas gali, że jej misja polega na tym, by podsunąć „właściwą książkę, właściwej osobie, we właściwym czasie, żeby uleczyć duszę lub dmuchnąć w skrzydła”.

Ta biblioteka to jedna z najpiękniejszych i najlepszych w Polsce. Biblioteka może pochwalić się wyróżnieniami i nagrodami w konkursie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Mistrz Promocji Czytelnictwa”. W 2020 r. Wypożyczalnia Skrzydeł z Pliszczyna zajęła też trzecie miejsce w konkursie. Wyżej uplasowała się tylko Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu i Miejska Biblioteka w Inowrocławiu. W 2022 r. szkolna biblioteka otrzymała natomiast Nagrodę im. Janusza Korczaka w kategorii „Instytucje wdrażające korczakowskie idee”.

- Noszę w sobie głębokie przekonanie o wyjątkowej roli bibliotekarza i bibliotek szkolnych w procesie edukacyjnym. Do szkolnej biblioteki trafi każdy. Każdy uczeń, a zatem każdy obywatel. To, jak wykorzystamy to spotkanie z młodym człowiekiem, może decydować o jakości naszego społeczeństwa – mówiła podczas gali. I podkreślała, że czytelnictwo należy promować już od najmłodszych lat.

Dwa równorzędne wyróżnienia w konkursie trafiły do Aleksandry Korczak, nauczycielki języka polskiego z CLV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterek Powstania Warszawskiego w Warszawie oraz Marka Grzywny, nauczyciela informatyki ze Szkoły Podstawowej nr 23 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Toruniu.

Z kolei Nauczycielem Jutra została Aldona Rumińska-Szalska, ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 105 im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Krakowie.

Tytuł Przyjaciela Szkoły powędrował do Wandy Traczyk-Stawska, żołnierza, uczestniczki Powstania Warszawskiego.

Czytaj więcej

Nauczyciel Roku 2021: Strajk nauczycieli już się zaczął. Odchodzą ze szkół
Nauczyciele
Sytuacja kadrowa w szkołach coraz gorsza. Liczba wakatów w górę o 30 proc. r/r
Nauczyciele
Czy nauczycielowi wolno wystąpić w reality-show?
Nauczyciele
Rzymkowski: Karta nauczyciela przypomina dziurawą, bardzo zaniedbaną drogę
Nauczyciele
Broniarz: Nauczycielom nie ma czego zazdrościć
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Nauczyciele
93 proc. nauczycieli chce móc wcześniej przejść na emeryturę
Nauczyciele
Nauczyciel będzie mógł pracować powyżej 1,5 etatu. MEiN zapowiada zmiany