Resort edukacji szykuje dużą nowelizację. Zmiany w egzaminach i podręcznikach

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało dużą nowelizację kilku ustaw oświatowych, m.in. ustawy o systemie oświaty i Prawa oświatowego. W chwili obecnej trwają uzgodnienia i konsultacje społeczne. Najistotniejsze zmiany dotyczą egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego, egzaminu zawodowego, podręczników i szkolnictwa zawodowego.

Publikacja: 30.07.2024 14:21

Minister edukacji Barbara Nowacka

Minister edukacji Barbara Nowacka

Foto: PAP/Piotr Nowak

Tekst powstał we współpracy z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi SA

Egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny

Resort edukacji przewiduje przedłużenie na dwa kolejne lata szkolne tj. 2024/2025 i 2025/2026 odstąpienia od warunku uzyskania 30% punktów możliwych do uzyskania z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na egzaminie maturalnym. Uzasadnieniem tej zmiany jest utrzymywanie się negatywnych skutków pandemii oraz projektowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych – z perspektywą sukcesywnego wdrażania począwszy od roku szkolnego 2026/2027 – kompleksowa reforma kształcenia ogólnego, której integralnym elementem będą również zmiany egzaminach.

Wprowadza się funkcję egzaminatora-weryfikatora (egzaminatora drugiego sprawdzania) i operatora pracowni informatycznej, jako osób biorących udział w przeprowadzaniu egzaminów zewnętrznych, w celu zapewnienia wysokiej jakości sprawdzania i oceniania prac egzaminacyjnych. Operator pracowni informatycznej, będzie osobą odpowiedzialną za przygotowanie pracowni komputerowej do przeprowadzenia części pisemnej i części praktycznej (dokumentacja przy komputerze) egzaminu zawodowego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz egzaminu maturalnego z informatyki.

Dookreśla się przepis dotyczący przystępowania przez absolwentów oddziałów dwujęzycznych do egzaminu maturalnego z przedmiotu dodatkowego (z tego języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym, którego uczyli się w szkole lub oddziale dwujęzycznym).

Egzamin zawodowy

W zakresie zmian w egzaminie zawodowym przewiduje się wprowadzenie możliwości przeprowadzenia egzaminów zawodowych z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminów zawodowych także w części praktycznej egzaminu zawodowego oraz wprowadzenie możliwości sprawdzania prac egzaminacyjnych w części praktycznej egzaminu zawodowego z wykorzystaniem narzędzi elektronicznych.

MEN chce skrócenia terminu, w którym zdający lub jego rodzice mogą dokonać wglądu do zadań i udzielonych odpowiedzi – w przypadku części pisemnej egzaminu zawodowego oraz karty oceny – w przypadku części praktycznej egzaminu zawodowego z 6 miesięcy do 3 miesięcy.

Podręczniki

W przypadku podręczników proponowane zmiany obejmują wyłączenie z procesu dopuszczenia podręczników typu repetycyjnego (repetytoriów), wprowadzenie wymogu graficznego oznaczenia w podręcznikach treści wykraczających poza zakres ustalony w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla danych zajęć na danym etapie edukacyjnym; zmiana ma na celu ułatwienie uczniom korzystania – uczenia się z pomocą podręcznika przez wskazanie, które treści w podręczniku są ponadprogramowe, wprowadzenie obowiązku zapewnienia cyfrowych odzwierciedleń podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego w postaci papierowej w stosunku do wszystkich podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego, nieżalenie od daty dopuszczenia.

Przewiduje się możliwość uwzględnienia w kolejnych niezmienionych wydaniach podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego do dnia 31 grudnia 2025 r. zmian w pisowni, wynikających z Komunikatu Rady Języka Polskiego, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Czytaj więcej

Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie

Eksperyment pedagogiczny

W przypadku eksperymentów pedagogicznych proponuje się zmianę organu wydającego zgodę na prowadzenie w szkole i placówce eksperymentu pedagogicznego z zakresu kształcenia ogólnego. Aktualnie zgodę na prowadzenie eksperymentu pedagogicznego wydaje minister właściwy do spraw oświaty i wychowania na wniosek dyrektora szkoły, złożony za pośrednictwem kuratora oświaty, który dołącza swoją opinię. Organem wyrażającym zgodę na prowadzenie w szkole eksperymentu pedagogicznego - będzie kurator oświaty, który pełni bezpośredni nadzór pedagogiczny nad szkołami. Zmiana sprzyja decentralizacji procesu decyzyjnego i przyczyni się do skrócenia czasu rozpatrywania i wydawania decyzji w tym zakresie. Zmiana nie dotyczy szkół artystycznych oraz wydawania decyzji dotyczących kształcenia zawodowego.

Inne propozycje

Resort dodaje regulacje dotyczące poziomu wykształcenia wymaganego od osoby mogącej uzyskać dyplom zawodowy albo dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika oraz możliwości uwzględnienia, jako warunku uzyskania odpowiedniego dyplomu, określonych potwierdzonych kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie.

Proponuje się także, aby zmiany w podstawach programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętnościach zawodowych były wprowadzane, nie jak dotychczas na formalny wniosek ministra właściwego dla danego zawodu, ale po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra właściwego dla danego zawodu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmiany w podstawach programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego, które nie spowodują m.in. zmian w nazwie zawodu lub w nazwie kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie i tym samym nie spowodują również zmian w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego oraz zmiany w dodatkowych umiejętnościach zawodowych, będą mogły być wprowadzane w mniej sformalizowany sposób.

Konsultacje publiczne projektu potrwają 30 dni i zakończą się 26 sierpnia br.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw dostępny jest na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Czytaj więcej

MEN: zmienimy projekt dotyczący organizowania lekcji religii

Tekst powstał we współpracy z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi SA

Egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matury poprawkowe: pisze je ponad 25 tys. uczniów, choć nie każdy ma taką możliwość
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uczniowie szybciej poznają informatory egzaminacyjne. Ma to związek ze zmianami podstaw programowych
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty. Informacje o egzaminie z języka polskiego
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty zamiast egzaminu wstępnego. Co warto wiedzieć?
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty. Materiały i przybory pomocnicze, z których mogą korzystać zdający
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki