Studenci Politechniki Warszawskiej: Rafał Graczyk i Grzegorz Miziołek są współautorami międzynarodowego sukcesu, jakim było umieszczenie w ubiegłym tygodniu na orbicie studenckiego satelity. Inżynierią kosmiczną zajęli się przez przypadek: Grzegorza zainteresował tematem kolega, Rafał zaczął pracę nad zagadnieniem w kole naukowym. – A teraz droga do międzynarodowej kariery stoi przed nami otworem – mówi Rafał.
Pięć lat temu studenci zgłosili się do projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej budowy studenckiego satelity, a trzy lata temu założyli firmę Space Technologies R&D, która była podwykonawcą studenckiego satelity. – Większość firm z naszej branży zaczyna od zwykłego lotnictwa, a my już mamy za sobą projekt kosmiczny – cieszą się studenci, którzy z powodu nadmiaru zajęć wciąż nie skończyli studiów.
Na największej uczelni północno-wschodniej Polski Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim działa aż 141 kół naukowych. Najwięcej jest ich na wydziale humanistycznym – 28, nauk społecznych i sztuki – 20 oraz prawa i administracji 15. – Członkowie kół naukowych uczestniczą w seminariach organizowanych przez naszą uczelnię, a także inne ośrodki akademickie – informuje Wioletta Ustyjańczuk, rzecznik uczelni.
Daniel Plawgo jest studentem trzeciego roku informatyki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. – Na wydziale założyliśmy Koło Naukowe Net, wspierane przez Microsoft. W całej Polsce jest ponad 50 takich kół. Firma wspiera młodych naukowców książkami o tematyce informatycznej – opowiada młody informatyk. W grupie zarejestrowanych jest 50 osób. Spotykają się raz lub dwa w tygodniu. – Zajmujemy się nowoczesną technologią informatyczną. Każdy z członków ma za zadanie zrobić prezentację na jeden temat. Dzięki temu poznajemy nowoczesne rozwiązania w informatyce i nowe technologie – mówi Daniel. Poza tym raz w roku Net organizuje konferencję naukową, gdzie studenci przedstawiają swoje osiągnięcia i pomysły. Wszystkie spotkania rejestrowane są na stronie codeguru.pl, na razie w formie zapowiedzi.
W ub. roku akademickim koła naukowe UWM zorganizowały seminaria i konferencje na wydziałach. I tak np. Koło Naukowe Marketingu przygotowało konferencję na temat „Marketing w sporcie”, w której wzięli udział m.in. Czesław Lang i Paweł Papke, a Koło Naukowe Pedagogów wspólnie z Helsińską Fundacją Praw Człowieka zorganizowało Objazdowy Festiwal Praw Człowieka. Z kolei Koło Naukowe Filologii Polskiej zaproponowało seminarium na temat „Co cepry jedzą i gdzie śpią”. – Sukcesem zakończył się udział naszej studentki Julii Górniewicz w międzynarodowym Konkursie Technologicznym Microsoft Imagine Cup 2007. Zdobyła tam pierwsze miejsce w kategorii film krótkometrażowy – chwali uczelnię Wioletta Ustyjańczuk.