Dyplom Uniwersytetu Warszawskiego jest najbardziej ceniony wśród pracodawców. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami. Szczególnie cenieni są absolwenci wydziałów Matematyki, Informatyki i Mechaniki Pedagogiki i Psychologii. Nic dziwnego, bo UW jest największą i najbardziej popularną w kraju uczelnią. Aktualnie na uniwersytecie na wszystkich typach studiów kształci się ok. 72 tys. osób. Uczelnia modyfikuje kierunki i wprowadza nowe. W tym roku akademickim prowadzi pierwszy raz rekrutację m.in. na bezpieczeństwo wewnętrzne, bioinformatykę i biologię systemów, na kierunek praca socjalna oraz makrokierunek: samorząd terytorialny i polityka regionalna.
Efekty wysokiej próby kształcenia na UW widoczne są niema codziennie. Studenci i pracownicy tej szkoły osiągają sukcesy w wielu dziedzinach wiedzy. Tylko w tym roku media rozpisywały się m.in. o odkryciach archeologów, informatyków i astronomów.
19 marca 2008 r. zespół naukowców realizujących w Chile projekt „Pi of the Sky" zarejestrował rozbłysk optyczny towarzyszący rozbłyskowi w widmie promieniowania gamma. Uczeni podejrzewają, że dzięki temu udało im się zarejestrować narodzenie czarnej dziury. Przy tym projekcie pracują fizycy z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zaledwie miesiąc wcześniej międzynarodowy zespół astronomów, w którego skład wchodzą także naukowcy z Obserwatorium Astronomicznego UW pod kierunkiem prof. Andrzeja Udalskiego, ogłosili odkrycie kopii układu słonecznego. W układzie tym, odległym od nas o 4500 lat świetlnych, dwie masywne planety – odpowiadające Jowiszowi i Saturnowi – krążą wokół gwiazdy przypominającej Słońce. Nowy układ planetarny został odkryty techniką zwaną mikrosoczewkowaniem grawitacyjnym. Nasi naukowcy dokonali odkrycia w ramach projektu OGLE (the Optical Gravitational Lensing Experiment).
Wielość odkryć naukowych to efekt tego, że na uczelni działa około 400 kół naukowych, a w ich pracach uczestniczy kilka tysięcy studentów – młodych naukowców. Część z nich zostaje potem na Uniwersytecie.