W roku akademickim 2007/2008 odbyło się 17 zajęć, w których wzięło udział ponad 450 studentów różnych wydziałów, m.in. Biotechnologii, Biologii i Nauk o Ziemi, Fizyki, Filologii oraz Filozofii. – Prezentacje odbywały się w godzinach zajęć dydaktycznych, tak by informacje trafiły nie tylko do osób zainteresowanych i przekonanych już do rozwoju własnej działalności biznesowej, ale także do tych, które nie miały kontaktu z tymi zagadnieniami – mówi Piotr Żabicki, koordynator zespołu ds. rozwoju przedsiębiorczości w Centrum Innowacji Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu. Podczas zajęć uczestnicy poznali „Sześć powodów, dla których warto otworzyć działalność gospodarczą w Krakowie”, rozmawiali z pracownikami Punktu Obsługi Przedsiębiorczości, którzy opowiedzieli o tym, jak zarejestrować firmę i w jaki sposób ją prowadzić. – Spotkania z młodymi ludźmi zorganizowaliśmy po to, by nakłonić ich do zastanowienia się nad pracą na własny rachunek i ułatwić niezdecydowanym podjęcie decyzji o otwarciu firmy – mówi Wojciech Łaptaś, szef Punktu Obsługi Przedsiębiorcy.

O sensie prowadzenia takich działań świadczą też głosy pracowników naukowych UJ, którzy zamiast prowadzić swoje wykłady, zgodzili się na prezentacje dla przyszłych przedsiębiorców. – Szkolenie było bardzo przydatne, rzeczowe i świetnie poprowadzone. Studenci byli bardzo zainteresowani tego rodzaju informacjami – mówi dr Roman Sosnowski, który prowadzi kurs „Komunikacja w przedsiębiorstwie” na filologii romańskiej. Współorganizatorzy z Centrum Innowacji Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu zwracają uwagę, że młodzi ludzie mają mnóstwo interesujących pomysłów na rozwój kariery, ale ogranicza ich najczęściej bariera niewiedzy, formalności i zawiłości prawnych. – Nawet jeśli ktoś nie zdecyduje się na założenie firmy, to po tych spotkaniach z większą świadomością będzie mógł powiedzieć, dlaczego, a nie tylko opierając się na stereotypach i zasłyszanych opiniach – dodaje Katarzyna Maziarka, koordynatorka akcji z CITTRU. Koniec roku akademickiego to nie koniec wspólnych działań Punktu Obsługi Przedsiębiorcy i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od października ruszy kolejna edycja spotkań. – Na pewno będziemy prowadzić szkolenia przez najbliższych kilka lat – zapewnia Łaptaś.

Zajęcia dla studentów są prowadzone dzięki porozumieniu zawartemu w 2007 roku przez Urząd Miasta Krakowa z Uniwersytetem Jagiellońskim. Szkolenia prowadzili pracownicy Punktu Obsługi Przedsiębiorcy, a stroną organizacyjną przedsięwzięcia zajęło się uniwersyteckie Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu, które promuje nowatorską przedsiębiorczość.

Więcej informacji na stronie internetowej www.bip.krakow.pl/pop

Więcej na www.cittru.uj.edu.pl