– Są dwa rodzaje praktyk studenckich: takie, które student musi odbyć w związku z programem studiów, oraz praktyki nieobowiązkowe. Za pomoc studentom w znalezieniu miejsca praktyki obowiązkowej odpowiedzialni są na poszczególnych wydziałach pełnomocnicy do spraw praktyk. To oni gromadzą takie oferty od pracodawców – tłumaczy Anna Korzekwa, rzecznik Uniwersytetu Warszawskiego.
Propozycje nieobowiązkowych praktyk i staży (także wakacyjnych) można znaleźć na stronie internetowej Biura Karier UW w zakładce „Staże i praktyki”.
Na Politechnice Warszawskiej studenci mogą szukać informacji na wydziałach udzielni lub w biurach karier. – Firmy zgłaszają się z propozycją przyjęcia studentów. Często pośredniczą w znalezieniu takich ofert wykładowcy, którzy mają dobre rozeznanie w tym względzie. Wreszcie studenci na własną rękę znajdują firmy, w których odbywają praktyki – mówi Ewa Chybińska, rzecznik Politechniki Warszawskiej.
Na Politechnice Krakowskiej takie oferty prezentowane są także przez pracodawców na Dniach Branżowych i Targach Inżynierskich. – Pracodawcy organizują w swoich firmach warsztaty specjalistyczne, które następnie są inspiracją do propozycji praktyk i staży w firmach – informuje Małgorzata Syrda-Śliwa, rzecznik Politechniki Krakowskiej.
– Studenci mogą wygrać praktyki w ogólnopolskich konkursach, np. w programach „Grasz o staż” albo „Young Project Management Program” lub „Staże w instytucjach kultury” – dodaje Katarzyna Pilitowska, rzeczniczka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie stworzyła serwis społecznościowy – „Miasteczko Koźmińskiego”, który pełni również rolę serwisu kariery „Kuźnia”. Studenci mogą zapoznawać się tam z ofertami praktyk i pracy. Szansą na szybkie dotarcie do pracodawcy jest również możliwość zamieszczenia w serwisie życiorysu.