To właśnie MNiSW pośredniczy w przekazywaniu środków unijnych dla wyższych uczelni. Na realizację IV programu operacyjnego „Kapitał ludzki” przeznaczonych jest 960 366 839 euro. Konkurs, dzięki któremu uczelnie mogą dostać środki z funduszy unijnych, właśnie trwa. W jaki sposób szkoły wyższe mogą się ubiegać o pieniądze z UE?
– Aby uzyskać dofinansowanie w ramach priorytetu IV programu operacyjnego „Kapitał ludzki”, uczelnie muszą złożyć do MNiSW odpowiednio przygotowany wniosek – tłumaczy Bartosz Loba, rzecznik prasowy MNiSW. – W każdym konkursie są określone kryteria formalne i merytoryczne, jakie muszą spełniać projekty przygotowywane przez uczelnie. Ocena formalna jest dokonywana przez przedstawicieli instytucji pośredniczącej, czyli MNiSW. W trakcie tej oceny uczelnie mogą uzupełnić wniosek. Natomiast ocena merytoryczna jest dokonywana przez członków tzw. Komisji Oceny Projektów, w której skład wchodzą nie tylko przedstawiciele ministerstwa, ale przede wszystkim eksperci zewnętrzni – dodaje rzecznik.
[srodtytul]Co mają z tego studenci?[/srodtytul]
Uczelnie, które dostaną dotację, mają bardzo duże możliwości. Mogą otwierać nowe kierunki studiów dziennych, podyplomowych i doktoranckich, a także dostosowywać programy na istniejących już kierunkach do zmieniających się potrzeb na rynku pracy. Ale nie tylko. – Uczelnie mogą rozszerzać ofertę edukacyjną o zajęcia fakultatywne w postaci programów wyrównawczych dla studentów z matematyki i fizyki – wyjaśnia rzecznik ministerstwa. – Mogą również organizować staże i szkolenia dla studentów, pomagać im w wejściu na rynek pracy poprzez wspieranie akademickich biur karier, które działają przy uczelniach – mówi rzecznik. Projekty finansowane z funduszy unijnych skierowane są również do studentów niepełnosprawnych. Fundusze unijne pomagają w likwidowaniu barier, dzięki nim uczelnie mogą kupować specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu niepełnosprawni mogą się kształcić.
Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych Szkoła Główna Handlowa mogła uruchomić nowe kierunki na studiach licencjackich. Są to międzynarodowe stosunki gospodarcze i metody ilościowe w ekonomii oraz systemy informacyjne. – Są to kierunki dofinansowane z funduszy unijnych, na które studenci będą mogli zdawać w przyszłym roku akademickim – tłumaczy Tomasz Rusek, rzecznik prasowy Szkoły Głównej Handlowej. Rekrutacja na te kierunki odbywa się na ogólnych zasadach. Ponadto na SGH dofinansowane są również doktoranckie studia w języku angielskim o kierunku ekonomicznym – dodaje rzecznik.