Szkoła Główna Handlowa w Warszawie ma w ofercie 142 kierunki studiów podyplomowych o różnych specjalnościach. Większość z nich trwa dwa semestry. – Wysokość czesnego jest zróżnicowana i zależy od studiów – mówi Marcin Poznań, rzecznik uczelni. Dodaje, że takie studia cieszą się na SGH dużą popularnością, o czym świadczy, że z roku na rok uruchamiane są kolejne edycje poszczególnych studiów. – Wiele zależy od bieżącej sytuacji na rynku pracy, zapotrzebowania na konkretnych specjalistów – dodaje rzecznik SGH.
Zauważa, że dużym powodzeniem od kilku lat cieszą się m.in. audyt wewnętrzny i kontrola zarządcza w jednostkach sektora finansów publicznych, analizy statystyczne, efektywne zarządzanie IT w przedsiębiorstwie, marketing sportowy, rachunkowość finansowa czy ubezpieczenia gospodarcze, a to tylko niektóre z długiej listy. – Niejednokrotnie to pracodawca wysyła pracownika na studia podyplomowe albo wymaga ukończenia danych studiów – zauważa przedstawiciel uczelni.
Dla wielu słuchaczy jest więc to okazja do rozwoju swojej wiedzy i umiejętności, za którą płaci (lub do której dopłaca) pracodawca. Niektóre kierunki studiów podyplomowych działają we współpracy SGH z zewnętrznymi partnerami lub pod ich patronatem, np. metody wyceny spółki kapitałowej – z Giełdą Papierów Wartościowych.
W tym roku nowością na SGH będą m.in. transport i spedycja, akademia lobbingu, fuzje i przejęcia przedsiębiorstw, kształtowanie umiejętności przywódczych, studia dla doradców i pośredników finansowych, przygotowanie i zarządzanie projektami partnerstwa publiczno-prywatnego, organizacje pomocy społecznej, ochrona konkurencji i konsumentów, a także dofinansowane przez Unię Europejską – a zatem bezpłatne – studia menedżer innowacji.
Jak mówią przedstawiciele uczelni, studia podyplomowe skierowane są do osób z wykształceniem wyższym, bo taki jest jeden z warunków przyjęcia – dyplom ukończenia uczelni wyższej. – Na takie studia trafiają też osoby, które mają już jakieś doświadczenie zawodowe, ogólną wiedzę, którą chcą wyspecjalizować i poprzeć dyplomem – mówi Marcin Poznań. Zauważa, że np. w przypadku studium zarządzania nieruchomościami wielu słuchaczy to osoby już pracujące w branży np. na stanowiskach asystenckich w dużych firmach facility management, ale chcą jednak ukończyć np. takie właśnie studia, by mieć dyplom w tej dziedzinie, co otworzy im drogę do awansu. – Tak jest również w innych dziedzinach i sektorach. Dyplom specjalistycznych studiów podyplomowych w wielu wypadkach ma dziś po prostu ogromne znaczenie i niejednokrotnie przekłada się również na przyszłe zarobki. W dłuższej perspektywie jest więc dobrą inwestycją w siebie – podkreśla rzecznik SGH. Około 90 studiów podyplomowych jest na Uniwersytecie Jagiellońskim. Trwają one tu średnio dwa semestry, ale są też takie, na które trzeba poświęcić trzy i cztery semestry. Wysokość opłat za prowadzone studia podyplomowe w roku akademickim kształtuje się w granicach: od 2 do 18 tys. zł. W poprzednim roku największym zainteresowaniem cieszyły się na UJ studia podyplomowe z zakresu: prawa dowodowego dla sędziów i prokuratorów; prawa pracy, prawa autorskiego, wydawniczego i prasowego; medycyny bólu oraz podstaw oddziaływań terapeutycznych w wieku rozwojowym. – Dużą popularnością wśród absolwentów szkół wyższych i osób pracujących cieszyły się również zarządzanie zasobami ludzkimi, public relations, szczegółowe problemy psychoterapii, system ochrony praw człowieka w Polsce, podyplomowe studia dla tłumaczy tekstów specjalistycznych czy psychologia transportu oraz podstawy psychoterapii i analityka medyczna – wylicza Katarzyna Pilitowska, rzecznik UJ.
W nowym roku ta uczelnia uruchamia kilka nowych specjalności studiów podyplomowych. Wśród nich będą m.in. kolekcje cyfrowe, współczesna Ameryka – polityka, kultura i społeczeństwo Stanów Zjednoczonych w XXI, zarządzanie mediami, wiedza o Rosji współczesnej, badania kliniczne produktów leczniczych, fotografia dziennikarska, zarządzanie muzeum, realizacja telewizyjna, prawo bankowe czy Żydowski Kraków. – Uruchomione zostały w związku z zapotrzebowaniem na tego typu studia podyplomowe na rynku edukacyjnym – tłumaczy rzecznik UJ. Zauważa też, że studia podyplomowe są formą kształcenia inną niż studia wyższe i studia doktoranckie, przeznaczoną dla osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych zarówno pierwszego, jak i drugiego stopnia. – Studia podyplomowe to sposób na pogłębienie posiadanej wiedzy, opanowanie nowej specjalizacji lub poszerzenie jej o nowe obszary. Jest to doskonała okazja do zdobycia kwalifikacji uznawanych przez pracodawców, szczególnie, jeśli są dostosowane do potrzeb rynku pracy, możliwość przekwalifikowania zawodowego, uporządkowania wiedzy i doświadczenia oraz ukierunkowanie się na dalszy rozwój – uważa Katarzyna Pilitowska.