Michał Boym był polskim jezuitą, orientalistą. Mieszkał w Chinach w XVI w. Konsorcjum nazwane jego imieniem ma umożliwić Chińczykom studiowanie w Polsce, rozwój wspólnych polsko-chińskich programów nauczania i wiarygodną rekrutację kandydatów na studia w Polsce.
– Obserwacje i analiza kilkuletnich prób wejścia niektórych polskich uczelni na tzw. chiński rynek edukacyjny pokazuje, że polskie szkoły wyższe, działając indywidualnie, nie są w stanie zapewnić sobie sukcesu w Chinach, a dotychczas stosowane metody promocji i naboru kandydatów na studia w Polsce nie przyniosły znaczących rezultatów
– mówi Barbara Całka, rzeczniczka Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie. Konsorcjum współtworzy obecnie siedem szkół wyższych, publicznych i niepublicznych: Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Akademia Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Politechnika Łódzka oraz Uniwersytet Łódzki.
Zrzeszone uczelnie dzięki wspólnej pracy będą starać się, by wzrosła pozycja polskich szkół w Chinach, a zmniejszyły się koszty związane z promocją i prowadzeniem działalności w tamtym kraju, w tym prowadzenie biura przedstawicielskiego w Pekinie, które pełni bardzo ważną rolę. Jego zadaniem jest promowanie programów nauczania w języku angielskim oferowanych przez uczestników porozumienia, przede wszystkim w formie programów wspólnych z uczelniami chińskimi, wprowadzenie kontroli jakości nauczania i gwarancji rzetelności obsługi studentów zagranicznych, kwalifikacja osób zainteresowanych studiowaniem w Polsce, czyli prowadzenie rozmów wstępnych, egzaminów, sprawdzanie i poświadczanie (we współpracy z miejscowymi notariuszami i polskimi konsulatami) świadectw oraz dyplomów, sprawdzanie autentyczności przedstawianych dokumentów. W planach jest m.in. powołanie w Chinach polsko-chińskiej szkoły wyższej, na co pozwalają przepisy Kraju Środka i w takim kierunku rozwijają się plany wielu uczelni zachodnich. Konsorcjum zostało powołane 16 lutego i jest otwarte na nowe uczelnie, które chcą do niego przystąpić. Wystarczy zgłosić do wspólnego pakietu ofertowego tylko dwa kierunki, na których będą mogli studiować Chińczycy. Uczelnie zrzeszone w konsorcjum nie mogą ze sobą konkurować.