Zdolne jak Skodowska - Curie

Dziesięć studentek zostało nagrodzonych za badania, które mogą okazać się przełomowe

Publikacja: 20.05.2011 02:28

Zwyciężczyni konkursu resortu nauki i magazynu „Elle” Joanna Filipowska jest studentką V roku biolog

Zwyciężczyni konkursu resortu nauki i magazynu „Elle” Joanna Filipowska jest studentką V roku biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

– Codziennie jestem w laboratorium. To mnie odstresowuje i jest odskocznią od zajęć na uczelni – tłumaczy Joanna Filipowska, studentka V roku biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i zwyciężczyni konkursu „Dziewczyny przyszłości. Śladami Marii Skłodowskiej-Curie".

Może też dostaną Nobla

Joanna Filipowska bada mechanizmy komórkowe i molekularne decydujące o formowaniu tkanki kostnej przez ludzkie komórki szpikowe.

– Swoimi badaniami chciałabym podnieść jakość życia ludzi cierpiących na ubytki kostne, np. ze złamaniami, które się nie zrastają – tłumaczy Filipowska, która została doceniona przez kapitułę konkursu zorganizowanego po raz drugi przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz magazyn „Elle".

Ma on wspierać studentki (zwyciężczyni otrzymała m.in. 20 tys. zł), które realizują pasje badawcze i odnoszą sukcesy w dziedzinach, często uznawanych za męskie: naukach ścisłych, technicznych, przyrodniczych i medycznych.

– Ten konkurs pomaga nam odkrywać talenty wśród fantastycznych młodych studentek – mówiła wczoraj podczas wręczania nagród minister nauki Barbara Kudrycka. I życzyła laureatkom Nagrody Nobla.

Drugie miejsce zdobyła Aleksandra Fulara, studentka I roku Międzynarodowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych UW. Prowadzi badania chemiczne. Poszukuje nowych sposobów dostarczania leków do organizmu człowieka.

– Pracujemy nad taką formą, która będzie skuteczniejsza niż dotychczasowe – tłumaczy Fulara i dodaje, że chemią zainteresowała się już w gimnazjum. – Trafiłam na warsztaty naukowe organizowane przez dr. hab. Wojciecha Dzwolaka. Po nich zdecydowałam się na wakacyjny staż i to sprawiło, że do tej pory jestem pod opieką naukową tej samej osoby – opowiada studentka.

Jej prace badawcze były już publikowane w prestiżowych zagranicznych czasopismach naukowych, np. „The Journal of Physical Chemistry". Wygłaszała również wykłady na zagranicznych uczelniach.

Ciemna materia

– Bez badań teoretycznych, takich jak moje, nauka nie mogłaby się dalej rozwijać – podkreśla zdobywczyni trzeciego miejsca Bogumiła Gorczyca. Jest studentką V roku fizyki w Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych UW.

Została nagrodzona za badania z fizyki teoretycznej. Poszukuje odpowiedzi na kluczowe dla fizyków pytanie – z czego zbudowana jest ciemna materia. Jak mówi, do przedmiotów ścisłych ciągnęło ją zawsze.

Bogumiła Gorczyca jest koleżanką z wydziału jednej z zeszłorocznych laureatek Joanny Oracz, która przyznaje, że konkurs dał jej przede wszystkim większe poczucie pewności siebie. – Kontynuuję pracę w laboratorium i mam w planach doktorat – opowiada „Rz" Oracz.

Polską naukę czeka wiele dobrego

Do tegorocznej edycji konkursu nadesłano 100 wniosków.

– Większość projektów była na wysokim poziomie. Czytanie ich utwierdziło mnie w przekonaniu, że polską naukę czeka jeszcze wiele dobrego – oceniła przewodnicząca kapituły konkursu prof. Marianna Turkiewicz z Politechniki Łódzkiej.

Nagrodzono dziesięć studentek (każda otrzymała nagrodę pieniężną i i możliwość wyjazdu na wybraną konferencję naukową). Po raz pierwszy została przyznana nagroda specjalna – otrzymała ją studentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Małgorzata Wańczyk za pracę naukową i duże zaangażowanie społeczne.

Pracowała jako wolontariusz na rzecz budowy dróg w Etiopii oraz ratując zabytkowe włoskie fontanny. – Teraz jednak stawiam na naukę. Codziennie siedzę w laboratorium i nie mam czasu na inne zajęcia – przyznaje Wańczyk, która prowadzi badania nad tym, jak zwiększyć skuteczność fotodynamicznej terapii nowotworów.

– Codziennie jestem w laboratorium. To mnie odstresowuje i jest odskocznią od zajęć na uczelni – tłumaczy Joanna Filipowska, studentka V roku biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i zwyciężczyni konkursu „Dziewczyny przyszłości. Śladami Marii Skłodowskiej-Curie".

Może też dostaną Nobla

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Edukacja
Nauczyciele dostaną podwyżki przed wyborami. Czy to celowe działanie MEN?
Materiał Promocyjny
5 różnic między studiami dwustopniowymi a jednolitymi, o których warto wiedzieć
Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń