W Koniecpolu trwa rekrutacja na informatykę, w Lublińcu na elektrotechnikę, a w Wieluniu zaczął się nabór na oba wymienione kierunki. Będą to studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia. Na Wydział Elektryczny (na trzy kierunki: elektrotechnikę, informatykę oraz elektronikę i telekomunikację) w Częstochowie i ośrodkach zamiejscowych uczelnia może przyjąć 280 osób na pierwszy stopień studiów (studia stacjonarne) i tyle samo na studia niestacjonarne. W każdym z miast mają powstać grupy liczące po 30 studentów.
– Otwarcie ośrodków zamiejscowych jest szansą dla uczelni na pozyskanie większej liczby studiujących, co jest bardzo istotne w sytuacji niżu demograficznego, który dotyka wszystkich szkół wyższych w Polsce. To także ogromne udogodnienie dla młodych ludzi, którzy będą mogli się uczyć w miejscu zamieszkania i nie ponosić kosztów dojazdu, utrzymania i zakwaterowania w innym mieście. Studentom informatyki uczelnia zapłaci za naukę, gdyż ten kierunek na Wydziale Elektrycznym jest zamawiany. Prawie połowa najlepszych studentów otrzyma więc stypendium w wysokości 1000 zł miesięcznie – mówi Izabela Walarowska, rzecznik prasowy Politechniki Śląskiej.
Rekrutacja w Politechnice Częstochowskiej odbywa się w dwóch terminach. Pierwszy zakończył się 20 lipca, drugi potrwa do października. Kandydaci, którzy będą się starać o przyjęcie w trzech nowych ośrodkach zamiejscowych Politechniki Częstochowskiej, mogą zapisywać się drogą elektroniczną. Wpłynęło już 220 podań na cały Wydział Elektryczny.
W 2010 r. na 22 kierunkach stacjonarnych i niestacjonarnych politechniki studiowało ponad 12 tys. studentów – w tym cudzoziemcy i doktoranci. W październiku rozpoczną się zajęcia na dwóch nowych kierunkach – biotechnologii i energetyce. Uczelnia do tej pory dysponowała jednym ośrodkiem zamiejscowym – w Będzinie, gdzie prowadzone są zajęcia na Wydziale Zarządzania. Od października będzie miała cztery.