Studia pedagogiczne czy humanistyczne, postrzegane przez młodych ludzi jako łatwiejsze i przyjemniejsze, szybko tracą na popularności. Wypierane są przez trudniejsze dziedziny techniczne, które jednak dają o wiele lepsze perspektywy na znalezienie dobrze płatnej pracy.
Jak wynika z sondy przeprowadzonej przez „Rz", najpopularniejsze kierunki to geodezja i kartografia, budownictwo oraz logistyka. Zainteresowanie nimi dorównuje popularnością takim hitom jak prawo, medycyna czy psychologia.
Politechniki – mimo niżu demograficznego – notują wzrost kandydatów na studia. Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza, która przygotowała ponad 10 tys. miejsc, odnotowała blisko 55 tys. wpisów rejestracyjnych. Na Politechnice Łódzkiej na niespełna 5 tys. indeksów było ponad 28 tys. zgłoszeń. Dla porównania – podczas ubiegłorocznej rekrutacji o indeks na Uniwersytecie Warszawskim ubiegało się blisko 44 tys. kandydatów, a na Uniwersytecie Jagiellońskim – 30 tys.
17kandydatów rywalizowało na Politechnice Łódzkiej o jedno miejsce na kierunku logistyki
Co chcą studiować kandydaci na uczelnie techniczne? Najwięcej chętnych na Politechnice Gdańskiej było na gospodarkę przestrzenną, geodezję i kartografię oraz chemię budowlaną, na Politechnice Łódzkiej – na budownictwo, logistykę, zarządzanie i inżynierię produkcji, na AGH najwięcej maturzystów chciało studiować geodezję, budownictwo oraz inżynierię biomedyczną.