Wartość rynku korepetycji w Polsce szacuje się nawet na kilka miliardów złotych. Nie przeprowadzono nigdy precyzyjnych badań dotyczących jego wartości, ale o skali mówią dane zebrane przez największy portal internetowy e-korki.pl, który pośredniczy w tego rodzaju usługach. Według ostatnich danych zarejestrowanych jest na nim blisko 38 tys. korepetytorów, którzy oferują pomoc w nauce ponad 130 przedmiotów. Witryna w ciągu kilku lat zanotowała 26 mln wejść.
Wiele o tym rynku mówią też dane z krajów europejskich. Z raportu Network of Experts in Social Sciences of Education and Training przygotowanego na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że we Francji rynek korepetycji wart jest 2,2 mld euro rocznie, w Niemczech 1,5 mld, w Hiszpanii 450 mln, a we Włoszech 420 mln. Grecy na prywatne lekcje wydają 950 mln euro rocznie, czyli równowartość 20 proc. rządowych dotacji dla szkolnictwa podstawowego i gimnazjalnego.
Zapotrzebowanie na dodatkowe lekcje jest tak duże, że zaczęły powstawać wyspecjalizowane placówki, a nawet sieci franczyzowe oferujące tego typu usługi. Korepetycje przestały być domeną jedynie słabych uczniów. Z dodatkowych zajęć korzystają także ci lepsi, a nawet olimpijczycy, po to, by otrzymać lepszy wynik na egzaminach, a tym samym otworzyć sobie drogę do lepszych szkół czy lepszej uczelni. Podpowiadamy, jak odnaleźć się na tym rynku.
1
Przed wyborem dodatkowego nauczyciela warto się dowiedzieć, z czego wynikają nasze czy naszego dziecka problemy z nauką. W zdobyciu odpowiedzi na to pytanie pomoże wizyta w poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz logopedycznej. Może się okazać, że słabe wyniki edukacyjne to efekt zaburzeń rozwojowych, a wtedy zamiast korepetytora będzie potrzebna inna fachowa pomoc. Jeżeli wykluczymy taką możliwość, pozostaje wybór dodatkowej formy nauczania. Możemy wybierać pomiędzy indywidualną formą pomocy a zinstytucjonalizowaną.
2
Jeżeli zdecydujemy się na wybór „prywatnego" korepetytora, na wstępie warto sprawdzić jego kwalifikacje. Pomaga w tym wiele portali internetowych, które pośredniczą przy tego typu usługach. Nie ma reguły, czy lepszym korepetytorem będzie wykwalifikowany nauczyciel, student czy absolwent.