Światowy Ranking Uczelni Webometrics jest przygotowywany dwa razy w roku przez CSIC (Consejo Superior de Investigaciones Cientificas) - Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie. W tym zestawieniu nie są brane pod uwagę osiągnięcia naukowe uczelni, ale ich komunikacja ze światem zewnętrznym za pośrednictwem Internetu. Ważne jest więc to, jakie materiały dana szkoła wyższa udostępnia poprzez sieć, jak rozwija się komunikacja miedzy naukowcami przy pomocy wydawnictw internetowych, a także przedsięwzięcia typu Open Access.
Dla przypomnienia - najważniejszym obecnie światowym rankingiem uczelni jest tzw. Ranking Szanghajski, w którym dwie nasze najlepsze placówki: Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, zajmują odległe pozycje. W Rankingu Szanghajskim brane są pod uwagę międzynarodowe sukcesy naukowe – liczba wykładowców i absolwentów, którzy są laureatami Nagrody Nobla czy Medalu Fieldsa (za odkrycia w matematyce), a także cytowalność w prestiżowych pismach naukowych. Od samego początku funkcjonowania rankingu, czyli od 2003 roku pierwsze miejsca przypadają zawsze tym samym uczelniom: Harvard University, Stanford University oraz Kalifornia Institute of Technology.
W rankingu Webometrics uwzględniono ponad 21 tys. instytucji związanych ze szkolnictwem wyższym z całego świata, w tym aż 450 z Polski. Pierwsze miejsca zajęły uniwersytety amerykańskie, te same co w Rankingu Szanghajskim: Uniwersytet Harvarda, zaraz po nim uplasował się Uniwersytet Stanforda, a trzecie miejsce zajął Massachusetts Institute of Technology. Z Unii Europejskiej najlepsze okazały się uniwersytety: Cambridge (14. miejsce na świecie) i Oxford (16. miejsce).
Uniwersytet Warszawski zajął 234. miejsce, w ciągu roku awansując aż o 113 oczek. Prześcignął tym samym Uniwersytet Jagielloński (w tym roku 311. miejsce), który przez rok spadł o 18punktów. Z polskich uczelni w pierwszej 500. najlepszych uczelni świata znalazły się jeszcze Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (393. miejsce), Politechnika Wrocławska (412. miejsce), Uniwersytet Wrocławski (431. miejsce), Politechnika Warszawska (435. miejsce) oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (488 miejsce). Oprócz tych siedmiu uczelni, w pierwszym tysiącu uczelni, znalazło się jeszcze 13 innych polskich szkół wyższych.