Mobilizacja w sprawie sześciolatków

Tylko ciężko chorzy posłowie i ci, którzy przebywają za granicą, nie stawią się na dzisiejsze głosowania.

Publikacja: 08.11.2013 01:04

Rodzice ze stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców składają w Sejmie projekt ustawy „Sześciolatki do p

Rodzice ze stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców składają w Sejmie projekt ustawy „Sześciolatki do przedszkola” w 2011 r.

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska

Sejm ma dziś zdecydować, czy Polacy będą się mogli wypowiedzieć w referendum na temat systemu oświaty. Koalicja jest pewna wygranej w tej sprawie, czyli odrzucenia wniosku o referendum.

Jednak jej przewaga nad opozycją jest niewielka – formalnie wynosi zaledwie dwa głosy.

To mogłoby wystarczyć do odrzucenia referendum, gdyby nie fakt, że w PO dwóch osób nie będzie, a w PSL kolejnych dwóch posłów do wczoraj deklarowało chęć poparcia wniosku obywateli w tej sprawie.

Posłowie opozycji liczą się z tym, że mimo dyscypliny, nie przegłosują referendum

Mowa o Eugeniuszu Kłopotku i Andrzeju Dąbrowskim. Szef klubu Jan Bury otwarcie groził im najwyższą sankcją za złamanie dyscypliny klubowej, czyli usunięciem z klubu i partii, ale ten straszak może podziałać przede wszystkim na posła Dąbrowskiego, który przyszedł do PSL z Solidarnej Polski.

Wyrzucenie Kłopotka, który jest niezwykle popularnym posłem w swoim regionie, może w przyszłości obniżyć szanse wyborcze PSL, a ta partia od dawna balansuje na granicy progu wyborczego.

Jeszcze dwa tygodnie temu więcej polityków PSL zastanawiało się, czy poprzeć referendum czy je odrzucić, jak chciała PO.

Przeważyła opinia, że referendum edukacyjne, gdyby się udało, mogłoby przewrócić do góry nogami system oświaty, bo zawarte w nim pytania dotyczą np. likwidacji gimnazjów i stopniowego powrotu do ośmioklasowej podstawówki oraz czteroletniej szkoły ponadpodstawowej czy nauczania historii i innych przedmiotów aż do matury.

Ludowcy dodają, że 100 mln złotych, które trzeba by wydać na referendum, można lepiej spożytkować np. dofinansowując szkoły, by były lepiej przygotowane na przyjęcie sześciolatków.

Na szczęście dla koalicji może ona liczyć na głos posła Mniejszości Niemieckiej Ryszarda Galli, który zawsze głosuje tak jak rząd, i Wandy Nowickiej, posłanki niezrzeszonej, którą PO ocaliła przed usunięciem z fotela wicemarszałka.

Z czteroosobowego Koła Inicjatywa Dialogu jedna osoba zamierza wstrzymać się od głosu, a jedna prawdopodobnie będzie nieobecna, a więc obniży frekwencję.

Tymczasem opozycja, która wyjątkowo zgodnie będzie głosowała za referendum, zarządziła maksymalną mobilizację.

W PiS wprowadzono dyscyplinę obecności i głosowania. – Poza posłem Arturem Górskim, który w ciężkim stanie leży w szpitalu, powinni stawić się wszyscy – mówi w rozmowie z „Rz" Jan Dziedziczak z PiS.

Stuprocentową frekwencję zapowiadają też Twój Ruch, Sojusz Lewicy Demokratycznej i Solidarna Polska.

Opozycja nie ma jednak nadziei na zwycięstwo. – Myślę, że zwycięży Elewarr, czyli koalicja posad – mówi Mariusz Błaszczak z PiS. – PSL-owcy nieraz udowodnili, że utrzymanie się przy władzy jest dla nich ważniejsze niż interes obywateli.

Dariusz Joński, rzecznik SLD, również jest zdania, że bój o referendum będzie przegrany.

– Ale jeżeli okaże się, iż koalicja ma na przykład 229 głosów, a więc o jeden mniej od bezwzględnej większości, to dalsze stabilne rządzenie stoi pod znakiem zapytania – mówi Joński. – W takiej sytuacji naprawdę należałoby rozważyć wcześniejsze wybory.

Joński dodaje, że po dzisiejszych głosowaniach zbierze się Klub SLD i w zależności od wyników rozważy możliwość poparcia wniosku Solidarnej Polski o skrócenie kadencji.

Edukacja
MEN zmienia przepisy o frekwencji w szkole. Uczeń nie pojedzie na wakacje we wrześniu
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Edukacja
Rusza nowy podcast "Rz" poświęcony edukacji
Edukacja
Marcin Smolik odwołany ze stanowiska szefa CKE
Edukacja
Ćwiek-Świdecka: czy wyniki Szkoły w Chmurze na pewno są takie złe?
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Matriał Promocyjny
Ojcowie na urlopie to korzyści dla ich dzieci, rodzin, ale i firm
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska