Otrzymał on wyróżnienie w kategorii „wyrób w fazie przedwdrożeniowej".

Automatyczny Biodetektor Toksyczności Ogólnej Wód wynalazek (ABTOW)  wpisuje się w trend tzw. Biologicznych Systemów Wczesnego Ostrzegania (z ang. Biological Early Warning System – BEWS), które bazują na naturalnej reakcji organizmów żywych -  ryb, małż, alg czy mikroorganizmów - na substancje toksyczne.  Reakcja taka obejmująca zmiany behawioralne czy fizjologiczne stanowi podstawę do zarejestrowania i przesłania drogą elektroniczną informacji o nagłym pogorszeniu stanu wody.

- Zaproponowane rozwiązanie opiera się na zastosowaniu kultur bakterii posiadających naturalną wrażliwość na szerokie spektrum substancji niebezpiecznych, przy zachowaniu szybkiej reakcji układu w granicach 90 sekund od wprowadzenia analizowanej wody urządzenia. Technologia ABTOW zapewnia ciągły monitoring jakości wody pod względem obecności substancji niebezpiecznych oraz stanowi  punkt kontrolny w procesie uzdatnia i monitoringu wody – tłumaczy Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik UŚ. Dodaje, że wynalazek znajduje zastosowanie zarówno w zakładach wodociągowych, jak i przedsiębiorstwach  przetwórstwa spożywczego.

Zgłoszenie śląskiego wynalazku do konkursu Polski Produkt Przyszłości przygotowane zostało przez spółkę abtow biotechnology we współpracy z Biurem Współpracy z Gospodarką UŚ. - Abtow biotechnology to firma powołana przez interdyscyplinarny zespół naukowców we współpracy ze specjalistycznym zespołem brokerów technologii oraz przy wsparciu Uniwersytetu Śląskiego – tłumaczy Szymik-Kozaczko. Dodaje, że głównym obszarem działalności tej firmy jest oferowanie innowacyjnych usług i produktów z zakresu poprawy jakości wody oraz ochrony środowiska. Spółka dostała od uczelni wyłączną licencję na korzystanie z wynalazku ABTOW.

Laureaci Konkursu Polski Produkt Przyszłości otrzymują statuetkę, dyplom i prawo do posługiwania się znakiem i hasłem „Polski Produkt Przyszłości". Dodatkową nagrodę stanowi także pomoc PARP w promocji nagrodzonych wyrobów lub technologii poprzez prezentację na krajowych i zagranicznych targach i wystawach innowacyjności, udział laureatów konkursu w programach radiowych i telewizyjnych poświęconych tematyce innowacyjności, prezentację  na Portalu Innowacji www.pi.gov.pl oraz prezentację w katalogu laureatów Konkursu, dystrybuowanym w kraju i za granicą.