Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 04.02.2015 21:14 Publikacja: 04.02.2015 21:00
Foto: Fotorzepa/ Sławomir Mielnik
Już dzisiaj – jak mówią dyrektorzy placówek – taki problem istnieje, bo brakuje chętnych do pracy na część etatu.
Czteroletni Antek od września chodzi do przedszkola na warszawskim Śródmieściu. – Od początku miał się uczyć angielskiego, ale zajęć długo nie było, bo brakowało odpowiedniej nauczycielki – opowiada mama chłopca. Dopiero w grudniu dyrekcja placówki zatrudniła lektorkę i wtedy też rozpoczęły się zajęcia.
Dla jurorów tegorocznego plebiscytu „Młodzieżowe Słowo Roku” najciekawszym słowem było „czemó”. Znaczenie jest standardowe, ale nikt nie wie, dlaczego na końcu wyrazu jest „ó”. A może to po prostu „o” z akcentem?
Już nie wystarczy 50 proc. obecności na zajęciach, by być klasyfikowanym. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje nowe przepisy dotyczące frekwencji w szkole. „Rzeczpospolita” dowiaduje się z kręgów bliskich resortu Barbary Nowackiej, że zmiana może być rewolucyjna.
W redakcji "Rzeczpospolitej" rozumiemy, że edukacja jest ważna. Bo to od niej zależy przyszłość i dobrobyt naszego kraju. Dlatego rozpoczynamy debatę o tym, w jaki sposób i w jakim kierunku powinny iść zmiany w szkole.
Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka odwołała Marcina Smolika ze stanowiska dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Resort poinformował o tym w swoich mediach społecznościowych.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Szkołę w Chmurze często kończą uczniowie, którzy w tradycyjnym systemie nie mieliby żadnych szans. Egzaminy może zdali słabo, ale przynajmniej ukończyli szkołę.
Dotacje dla szkół, przedszkoli i placówek oświatowych mogą być wydawane wyłącznie na dofinansowane realizacji zadań w zakresie kształcenia, wychowania i opieki. Ale co to w rzeczywistości oznacza?
Polacy stworzyli platformę, która łączy placówki oświatowe, rodziców, nauczycieli, trenerów, terapeutów, ale również dostawców usług dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Południe polski zmaga się z powodzią. ZUS przypomina zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego w przypadku odwołania zajęć w szkołach w oparciu o komunikat Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Organem właściwym do rozpatrzenia skargi na działalność kierownika gminnej jednostki organizacyjnej jest rada gminy, nawet jeśli niektóre wątki mogą wchodzić w kompetencje także inspekcji pracy.
Przedszkolaki i uczniowie są już na wakacjach, a do placówek oświatowych weszli robotnicy. Trwa sezon remontowy w przedszkolach i w szkołach, by klasy, korytarze i sale gimnastyczne zmieniły się przed wrześniem nie do poznania. Niektóre miasta przeznaczą na ten cel mniej pieniędzy niż w 2023 roku.
W uchwale dotacyjnej dla niepublicznych przedszkoli mogą być rozbudowane przepisy związane z kontrolą wykorzystania dotacji, w tym w zakresie wystąpień pokontrolnych i kwestii z tym związanych.
Część samorządów podniesie od września opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu. W niektórych miastach zapowiadana jest też podwyżka stawek za wyżywienie dzieci.
Prowadzone przez gminy oraz powiaty szkoły i przedszkola mogą nabyć komputery, drukarki i inny sprzęt komputerowy ze stawką 0 proc. VAT, pod warunkiem że spełnią ustawowe warunki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas