Najlepszą ofertę edukacyjną dla przyszłych gimnazjalistów mają nie tylko renomowane placówki z dużych miast. Wśród najlepszych polskich gimnazjów znajdują się także szkoły wiejskie i te prowadzone przez małe miasteczka.
Takie wnioski płyną z najnowszego zestawienia edukacyjnej wartości dodanej (EWD), które przygotowuje Instytut Badań Edukacyjnych. Pokazuje ono, jak szkoły rozwijają potencjał, umiejętności i wiedzę uczniów.
Instytut zbadał EWD szkół w sześciu obszarach: humanistycznym, matematyczno-przyrodniczym, oraz szczegółowo – tak jak jest to badane podczas egzaminu gimnazjalnego – dla języka polskiego, matematyki, historii i WOS oraz przedmiotów przyrodniczych (wspólnie chemia, fizyka, biologia, geografia).
Najlepszą szkołą kształcącą humanistów jest warszawskie Gimnazjum nr 58 im. Władysława IV, następnie ciechanowskie Gimnazjum TWP oraz poznańskie Polsko-Angielskie Prywatne Gimnazjum. W przypadku przedmiotów matematyczno-przyrodniczych bezkonkurencyjne jest toruńskie Gimnazjum Akademickie, druga lokata przypadła ciechanowskiemu Gimnazjum TWP, a trzecia warszawskiemu Władysławowi IV.
Jak wyglądają wyniki w nauczaniu poszczególnych przedmiotów? Umiejętności w zakresie języka polskiego najlepiej rozwija Katolickie Gimnazjum z Czechowic-Dziedzic. W przypadku matematyki bezkonkurencyjna jest wspomniana szkoła z Ciechanowa. Do egzaminu z historii i WOS najlepiej przygotowuje poznańskie Polsko-Angielskie Prywatne Gimnazjum, natomiast do egzaminu z przedmiotów przyrodniczych dwie niewielkie szkoły: Publiczne Gimnazjum w Komarowie-Osadzie (woj. lubelskie) i Publiczne Gimnazjum w Bieździedzy (woj. podkarpackie).