Materiał powstał we współpracy z NAWA
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła właśnie start kolejnego programu pod nazwą IMPRESS-U. Jakie są jego założenia?
Kluczowa jest literka „U” w nazwie programu, bo oznacza „Ukrainę”. Nasze działania zorientowane będą na wsparcie i integrację naukowców, którzy przebywają w Ukrainie, poprzez wspólne wypracowywanie projektów badawczych. Inicjatorem programu jest National Science Foundation z USA, największa instytucja na świecie finansująca badania naukowe. Głównym założeniem jest to, że nie mówimy o programie pomocowym, tylko o programie finansującym badania, które powinny być doskonałe pod względem naukowym, innowacyjne i wnoszące nowe rozwiązania do dotychczas prowadzonych projektów. Warunkiem finansowania jest to, by nowe inicjatywy projektowane były we współpracy z badaczami z Ukrainy. Zapraszamy ich do wspólnych działań naukowych, ale tak samo jak od siebie oczekujemy od nich najwyższego poziomu w prowadzonych projektach badawczych. Wiemy już, że możemy takie oczekiwania mieć, bo partnerzy z Ukrainy mimo wojny są w stanie je spełnić.
Na czym w praktyce polega udział Polski w programie?
W projekty amerykańskie dodatkowo włączają się inne kraje, m.in. Polska, żeby pomagać w kontaktach i być pośrednikiem łączącym naukowców pracujących w ośrodkach amerykańskich z naukowcami ukraińskimi. Każdy projekt składany w ramach inicjatywy IMPRESS-U musi więc mieć co najmniej trzech partnerów: z USA – koordynującego prace, z Ukrainy i z Polski lub jednego z krajów bałtyckich. W Ukrainie agencja rządowa, która jest partnerem programu, to Narodowa Fundacja Badawcza Ukrainy (NRFU).