Dyplom pobierzemy z indywidualnego konta internetowego

Na indywidualnym koncie będą dostępne wszystkie dokumenty związane 
z edukacją.

Publikacja: 09.06.2022 16:45

Szef MEiN, Przemysław Czarnek

Szef MEiN, Przemysław Czarnek

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

W jednym miejscu będą zebrane najważniejsze informacje, usługi i narzędzia związane z edukacją i nauką. Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiada powstanie nowego portalu. Zaprasza do konsultacji. – Chcemy stworzyć portal edukacja.gov.pl i indywidualne konto dla każdego ucznia i absolwenta, coś na wzór mObywatel bądź pacjent.gov.pl. Wszystko po to, żeby każdy obywatel, uczeń, absolwent miał dostęp w ramach edukacja.gov.pl do dokumentów związanych ze swoim wykształceniem – mówił na konferencji Przemysław Czarnek, szef MEiN.


Czytaj więcej

Akademia Kopernikańska jednak powstanie

– To jest taki cyfrowy tornister, tylko nic nie waży. Nie dotyczy tylko ucznia, ale także nauczycieli, rodziców, absolwentów. Tam właśnie będą mogli znaleźć swoje dyplomy bez konieczności zwracania się o ten papierowy dokument – dodała Justyna Orłowska, pełnomocnik ministra edukacji i nauki do spraw transformacji cyfrowej.


Zgodnie z zapowiedziami dzięki serwisowi edukacja.gov.pl każdy będzie miał dostęp do informacji niezbędnych do wyboru szkoły, uczelni. Będzie też mógł zdalnie wypełnić formularz aplikacyjny czy sprawdzić online wyniki rekrutacji.

Portal ma ujednolicić narzędzia i procesy już udostępnione przez instytucje publiczne oraz zapewnić nowe. Na indywidualnym koncie gromadzone będą różne dokumenty edukacyjne. Będzie można je udostępnić innym, np. podczas rekrutacji. Na cyfryzacji procesów mają zyskać też szkoły i organy prowadzące – zarządzanie oświatą ma być szybsze i wygodniejsze. 


Nowe funkcjonalności edukacja.gov.pl będą poszerzane sukcesywnie. Formuła portalu i jego funkcjonalności zostaną wypracowane w toku konsultacji.

Istniejąca już Zintegrowana Platforma Edukacyjna okazała się ministerialną porażką. Miała pomóc przede wszystkim podczas nauki zdalnej, ale nauczyciele i uczniowie korzystali z niej niechętnie. 


Okazuje się, że w zeszłym roku szkolnym platforma dziennie średnio odnotowywała 106 727 wejść, w tym roku zaledwie 69 344. Tak wynika z odpowiedzi ministerstwa na jedną z interpelacji poselskich. To bardzo mało, biorąc pod uwagę, że uczniów w Polsce jest 4,9 mln. Liczy się każde wejście, a z platformy mogą korzystać wszyscy internauci, nie tylko nauczyciele i uczniowie. Nie trzeba się logować.

Miejmy więc nadzieję, że nowy portal nie podzieli losów Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej. Zgodnie z informacjami przekazanymi na konferencji polska szkoła staje się bowiem jedną z najnowocześniejszych na świecie.

Materiał Promocyjny
5 różnic między studiami dwustopniowymi a jednolitymi, o których warto wiedzieć
Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Edukacja
MEN zmienia przepisy o frekwencji w szkole. Uczeń nie pojedzie na wakacje we wrześniu
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń