Więcej psychologów w szkole

Zmiana terminu egzaminu ósmoklasisty, okrojone wymagania egzaminacyjne, więcej pedagogów i pomocy psychologicznej – to główne zmiany procedowanej w Sejmie nowelizacji prawa oświatowego.

Publikacja: 24.03.2022 21:19

Więcej psychologów w szkole

Foto: Adobe Stock

Uczniowie nadrabiający zaległości po nauczaniu online będą mieli więcej czasu. Przed pandemią egzamin ósmoklasisty odbywał się zawsze pod koniec kwietnia. W związku ze zdalnym nauczaniem został tymczasowo przeniesiony na drugą połowę maja. Także tegoroczny egzamin kończący podstawówkę odbędzie się w maju. Rządowy projekt noweli ustawy o systemie oświaty zakłada więc, że termin ten zostanie przesunięty już na stałe.

– Przez dwa lata negatywnie na system oświaty oddziaływał covid. Kwestie egzaminów regulowano rozporządzeniami, ale były wydawane incydentalnie. Trzeba więc te sprawy uporządkować i przenieść na poziom ustawy – uzasadniała podczas pierwszego czytania projektu nowelizacji wiceminister Marzena Machałek.

Projekt mówi, że w latach szkolnych 2022/2023 oraz 2023/2024 egzamin ósmoklasisty byłby przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które tworzą zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej.

Projekt zawiera też upoważnienie dla ministra do wydania rozporządzenia w sprawie wymagań egzaminacyjnych dla egzaminu ósmoklasisty przeprowadzanego w tych latach. Wymagania mają być tożsame z tegorocznymi i tymi sprzed roku.

Czytaj więcej

PiS szykuje podwyżkę dla nauczycieli. Projekt w Sejmie

Przez kolejne dwa lata łagodzone będą też wymagania stawiane maturzystom. Określi je także minister rozporządzeniem. Zrezygnowano z obowiązku uzyskania co najmniej 30 proc. punktów z jednego przedmiotu dodatkowego w latach szkolnych 2022/2023 i 2023/2024.

W myśl tego projektu więcej ma być psychologów i pedagogów w placówkach oświatowych. Im więcej uczniów czy przedszkolaków, tym miałoby być więcej etatów dla nauczycieli specjalistów.

W druku sejmowym znalazły się jednak propozycje, które nie zyskały poparcia opozycyjnych posłów. Minister miałby móc powoływać zespoły doradcze lub ekspertów w celu przedstawienia opinii lub ekspertyzy na jego potrzeby. Ekspertom za taką poradę ma przysługiwać wynagrodzenie z budżetu państwa, nie wyższe niż 60 proc. kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Teraz to 3537,80 zł. Ale od maja ta kwota ma wzrosnąć.

– Eksperci nie są powoływani w konkursie. Nikt ich nie rekomenduje. Szkoda, że dobre rozwiązania zepsuje coś takiego – zaznaczyła poseł Krystyna Szumilas.

Etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu

Materiał Promocyjny
5 różnic między studiami dwustopniowymi a jednolitymi, o których warto wiedzieć
Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?
Edukacja
MEN zmienia przepisy o frekwencji w szkole. Uczeń nie pojedzie na wakacje we wrześniu