Projekt zmian w edukacji gotowy

Za trzy dni minister edukacji Anna Zalewska przedstawi szczegóły planowanej reformy szkolnictwa.

Aktualizacja: 14.09.2016 17:42 Publikacja: 13.09.2016 19:03

Anna Zalewska

Anna Zalewska

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki

– Projekt ustawy jest napisany, pokażemy go w najbliższy piątek i wtedy zostanie skierowany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych – mówi „Rzeczpospolitej" Anna Zalewska.

Na konkretny projekt czekają nie tylko nauczyciele, uczniowie i rodzice, ale także samorządy, które będą musiały poradzić sobie z reformą i zlikwidować gimnazja.

Na propozycje MEN czeka też dość niecierpliwie minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, który we wtorek przedstawiał na posiedzeniu rządu informację na temat własnych planów.

– Największe niebezpieczeństwo jest takie, że się te dwa plany rozminą – mówi nasz rozmówca w resorcie nauki i szkolnictwa wyższego. – I czasowo, i merytorycznie. Może dlatego minister Zalewska nie wypowiada się zbyt szeroko na temat matur. Po co robić sobie wroga z Gowina?

Do rozstrzygnięcia są wciąż kwestie najważniejsze: jak ma być przeprowadzona likwidacja gimnazjów, kto przygotuje nowe podstawy programowe, ile będzie takich zespołów i których roczników te zmiany będą dotyczyć. A także, co niepokoi głównie ZNP, jak te plany mają się do stabilności zatrudnienia nauczycieli.

Podczas ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji minister nie chciała ujawniać szczegółów. Ale teraz – jeśli reforma ma wejść w życie od przyszłego roku – Anna Zalewska musi rozpocząć proces konsultacji z konkretnym projektem i poddać go społecznej ocenie.

Edukacja
Nauczyciele dostaną podwyżki przed wyborami. Czy to celowe działanie MEN?
Materiał Promocyjny
5 różnic między studiami dwustopniowymi a jednolitymi, o których warto wiedzieć
Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?