Strajk okupacyjny na terenie Uniwersytetu Jagiellońskiego

Studenci z Krakowa rozpoczęli protest na terenie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dołączyli do osób protestujących w Warszawie i Łodzi.

Aktualizacja: 08.06.2018 20:07 Publikacja: 08.06.2018 19:52

Strajk okupacyjny na terenie Uniwersytetu Jagiellońskiego

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

We wtorek studenci Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęli strajk okupacyjny w Pałacu Kazimierzowskim, siedzibie rektora. Protest ma związek z ustawą o reformie szkolnictwa wyższego, forsowaną przez resort Jarosława Gowina.

Protest rozpoczął się ok. godz. 9.30. Grupa studentów, doktorantów i pracowników uczelni w liczbie 40 osób weszła do Pałacu Kazimierzowskiego, w którym mieści się rektorat uczelni.

Czytaj więcej: Protest na Uniwersytecie Warszawskim. Nie chcą reformy Gowina

Dziś do protestu dołączyli studenci z Uniwersytetu Jagiellońskiego. "Wyrażamy pełne poparcie dla protestujących od czterech dni na Uniwersytecie Warszawskim oraz dla protestujących na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Wyrażamy również wdzięczność dla wszystkich uczelni oraz członków społeczności akademickiej za głosy poparcia dla protestujących, a także grupom, organizacjom i instytucjom, które wyrażają głosy poparcia i zaniepokojenia zaistniałą sytuacją" - poinformowali studenci UJ.

"Chcemy by Pan Minister wiedział, że nie będziemy kolejnymi królikami doświadczalnymi. Chcemy wiedzy, chcemy edukacji, chcemy debaty. Jesteśmy ludźmi, którzy chcą i mają prawo decydować o swojej przyszłości, a więc uczestniczyć w debacie, z której Pan i wspierające Pana środowiska próbują nas usunąć".

Zdaniem studentów "ustawa ograniczy autonomię uczelni i doprowadzi do centralizacji środowiska kosztem mniejszych ośrodków akademickich".

"Protestujemy przeciwko upartyjnianiu i podporządkowywaniu uczelni logice korporacyjnej. Za szkodliwe uznajemy wdrażanie rozwiązań systemowych niedopasowanych do polskiej specyfiki" - informują.

Materiał Promocyjny
5 różnic między studiami dwustopniowymi a jednolitymi, o których warto wiedzieć
Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Edukacja
MEN zmienia przepisy o frekwencji w szkole. Uczeń nie pojedzie na wakacje we wrześniu
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń