Wojsko chce przyciągnąć studentów

Także studiujący na uczelniach cywilnych będą mogli otrzymać wojskowe stypendium. Potem czeka ich przynajmniej pięć lat w mundurze.

Publikacja: 15.11.2021 18:32

Wojsko chce przyciągnąć studentów

Foto: Adobe Stock

Studenci cywilnych uczelni o specjalnościach będących w zainteresowaniu sił zbrojnych mogą otrzymywać stypendia na naukę. Mają zachęcać do pełnienia w przyszłości służby wojskowej. Tak wynika z projektu ustawy o obronie ojczyzny, przygotowanego pod okiem wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

Wniosek o stypendium ma się składać do szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Warunkiem przyznania wsparcia będzie podpisanie umowy, w której student zobowiąże się do ukończenia szkolenia podstawowego wdobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej.

Czytaj więcej

Marek Domagalski: Wzmocnienie wojska będzie bardzo kosztowne

Ponadto ma nieodpłatnie uczestniczyć w ćwiczeniach żołnierzy aktywnej rezerwy, w zajęciach praktycznych w Szkole Legii Akademickiej, a także ukończyć kurs oficerski. Na koniec złoży wniosek o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej i odsłuży przynajmniej pięć lat.

Sposób i tryb przyznawania i wypłacania stypendium, wykaz uczelni i kierunków studiów zapewniających nabycie kwalifikacji przydatnych w siłach zbrojnych oraz niezbędne elementy umowy zostaną określone w rozporządzeniu ministra obrony narodowej.

W ocenie skutków regulacji nie podano, ile mają wynosić i kosztować stypendia.

Projekt ustawy o obronie ojczyzny zakłada też uregulowanie programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów „Legia Akademicka”. Program ten funkcjonuje już teraz i obejmuje szkolenie teoretyczne prowadzone w trakcie roku akademickiego w uczelniach wojskowych i uczelniach cywilnych oraz szkolenie praktyczne podczas ćwiczeń wojskowych w czasie przerwy wakacyjnej w wytypowanych jednostkach wojskowych.

Szkoły Legii Akademickiej mają być tworzone przy uczelniach wyższych, w tym uczelniach wojskowych i ośrodkach szkolenia. Program nauczania skierowany będzie do cywilnych studentów.

Kształcenie w Szkole Legii Akademickiej ma się kończyć egzaminem oficerskim.

Minister obrony narodowej w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw szkolnictwa wyższego określi w drodze rozporządzenia wykaz uczelni i ośrodków szkolenia, przy których mogą powstać Szkoły Legii Akademickiej.

Zapowiedziano, że w rozporządzeniu uregulowany zostanie także czas trwania kształcenia w Szkołach Legii Akademickiej, szczegóły ich działania, formy kształcenia i szkolenia oraz przebieg egzaminu oficerskiego.

Ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2022 r., a więc przed rozpoczęciem kolejnego roku akademickiego.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?
Edukacja
MEN zmienia przepisy o frekwencji w szkole. Uczeń nie pojedzie na wakacje we wrześniu
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Edukacja
Rusza nowy podcast "Rz" poświęcony edukacji
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego