Brak szczepień wśród nauczycieli to zastępstwa dla uczniów

Nawet gdy nauczyciel podczas kwarantanny chce prowadzić lekcje dla dzieci przebywających w szkole, nie zapewni im opieki.

Publikacja: 29.10.2021 07:15

Brak szczepień wśród nauczycieli to zastępstwa dla uczniów

Foto: Adobe Stock

Choć zgodnie z szacunkami ministerstwa zaszczepiło się około 80 proc. nauczycieli, w kolejnych szkołach członkowie grona pedagogicznego obejmowani są kwarantanną.

– W naszej placówce na kwarantannie w tym roku szkolnym było już czterech nauczycieli, choć wcześniej mówili, że się zaszczepili – mówi anonimowo nauczycielka z warszawskiego liceum.

Czytaj więcej

Co dziesiąta szkoła na zdalnym nauczaniu

Nie ma jednak możliwości, by osoba zaszczepiona podlegała kwarantannie. To niezgodne z prawem.

– System informatyczny automatycznie blokuje możliwość nałożenia kwarantanny na ozdrowieńców oraz osoby zaszczepione – wyjaśnia Szymon Cienki, rzecznik prasowy GIS.

– Nauczyciele nie szczepili się z różnych przyczyn, również zdrowotnych. Na razie szczepienia przeciwko Covid-19 nie są obowiązkowe i każdy może decydować o sobie – wyjaśnia Dorota Klucznik, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Skierniewicach.

Nauczyciel na kwarantannie oznacza jednak dla dyrektora szkoły nie lada problem organizacyjny, dla dzieci zaś często zastępstwa.

Problem organizacyjny

– Jeśli uczący w najmłodszych klasach nauczyciel szkoły podstawowej wyrazi zgodę na pracę podczas kwarantanny, problem nie występuje. Zazwyczaj na kwarantannie są też jego uczniowie i uczą się zdalnie. Trudności dotyczą starszych klas szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, bo w nich uczą różni nauczyciele i objęcie jednego z nich kwarantanną, wcale nie musi oznaczać przejścia na naukę zdalną klasy – mówi Urszula Woźniak ze Związku Nauczycielstwa Polskiego. I wyjaśnia, że nauczyciel przez internet nie zapewni przecież opieki uczniom przebywającym w szkole.

Można wprawdzie doraźnie zlecić taką opiekę nauczycielowi zatrudnionemu w szkolnej bibliotece, pedagogowi lub psychologowi szkolnemu, bo w ramach pensum mogą ją świadczyć. Ale ci muszą też wywiązywać się ze swoich pozostałych obowiązków. Uczniami nie zaopiekuje się również inny nauczyciel, bo wówczas za prowadzenie tej samej lekcji trzeba by zapłacić dwóm osobom.

– Dlatego w starszych klasach dyrektorzy szkół często nie proponują nauczycielom pracy zdalnej podczas kwarantanny, a uczniowie mają zastępstwa – mówi Urszula Woźniak.

W rezultacie niezaszczepiony nauczyciel przebywa na zwolnieniu lekarskim i otrzymuje 80 proc. swojego wynagrodzenia.

– Chwilowo można liczyć na pomoc pedagogów szkolnych lub nauczycieli bibliotekarzy, ale przy większej liczbie nauczycieli na kwarantannie, tak się nie da. Nie dziwi więc mnie, że dyrektorzy szkół nie proponują wówczas pracy zdalnej nauczycielom – mówi Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

Nauczyciele przebywający na kwarantannie są uprawnieni do zasiłku chorobowego. W ustawie covidowej uregulowano jednak, że w tym czasie można świadczyć pracę zdalną. Dzięki temu zamiast zasiłku chorobowego pracownik otrzyma całą pensję.

Potrzebna zgoda

– To pracownik przebywający na kwarantannie musi wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o świadczenie pracy w trybie zdalnym. To nie dyrektor szkoły występuje z taką inicjatywą, jednakże może wystąpić z prośbą do pracownika. Pracownik może odmówić świadczenia takiej pracy. Z drugiej strony dyrektor może się nie zgodzić na złożony wniosek pracownika o umożliwienie mu pracy zdalnej, np. z powodu braku możliwości techniczno-organizacyjnych – mówi Aleksandra Czerniecka, radca prawny z kancelarii SQUARE Tax & Legal.

Choć zgodnie z szacunkami ministerstwa zaszczepiło się około 80 proc. nauczycieli, w kolejnych szkołach członkowie grona pedagogicznego obejmowani są kwarantanną.

– W naszej placówce na kwarantannie w tym roku szkolnym było już czterech nauczycieli, choć wcześniej mówili, że się zaszczepili – mówi anonimowo nauczycielka z warszawskiego liceum.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Edukacja
Marcin Smolik odwołany ze stanowiska szefa CKE
Edukacja
Ćwiek-Świdecka: czy wyniki Szkoły w Chmurze na pewno są takie złe?
Matriał Promocyjny
Ojcowie na urlopie to korzyści dla ich dzieci, rodzin, ale i firm
Edukacja
"Tu jesteśmy gośćmi, a nasz dom nie istnieje". Życie ukraińskich dzieci w Polsce
Edukacja
Warszawski Uniwersytet Medyczny nie wybierze rektora 23 kwietnia
Edukacja
Klucz odpowiedzi do arkusza Próbnej Matury z Chemii z Wydziałem Chemii UJ 2024