Jak zapewniają absolwenci europeistyki podyplomowej, a także kierunków podobnych, ukończenie tych studiów daje konkretną wiedzę o Unii i zasadach działania w różnych dziedzinach: od prawa, przez ekonomię po wiedzę na temat finansów europejskich.
– Firma sfinansowała mi studia podyplomowe, więc nie zastanawiałam się, czy je zacząć. Wiedza, którą tam zdobyłam, pomaga mi w pracy – mówi Katarzyna Łodygowska z firmy DOOR Poland. Firma ta zajmuje się szkoleniem oraz doradztwem w pozyskiwaniu funduszy z Unii Europejskiej. W tym roku Katarzyna Łodygowska skończyła roczne studia podyplomowe o kierunku zarządzanie środkami unijnymi w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. – Na te studia przyszli przedsiębiorcy, którzy chcieli się dowiedzieć, gdzie zdobyć pieniądze z Unii. A program był przygotowany z myślą o dostarczeniu studentom informacji, jak zarządzać firmą. Mnie się przydała wiedza o funduszach europejskich. Teraz, gdy skończyłam te studia, pracodawca daje mi ważniejsze i bardziej odpowiedzialne zadania – cieszy się Katarzyna Łodygowska.
– Obecnie w każdej gminie powinni być specjaliści znający się np. na zagospodarowaniu funduszy unijnych – radzi prof. Zdzisław Mach, dyrektor Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Europeistyka jako kierunek rozwija się, jest coraz więcej chętnych na te studia. Studenci, którzy są humanistami, muszą przyswoić konkretną wiedzę jak np. prawo unijne – dodaje prof. Mach.
Wyższa Szkoła Języków Obcych w Poznaniu zachęca do studiowania tak: „Europeistyka to studia dla ludzi dynamicznych, otwartych na nowości i lubiących wyzwania”. – Tak jest – przyznaje prof. Mach. – Duży nacisk kładziemy na kreatywność, myślenie krytyczne. Europeistyka uczy i wymaga samodzielności. To kierunek interdyscyplinarny, w którym są elementy prawa, historii, nauk politycznych. I przyszłościowy, bo wciąż ewoluuje – dodaje.
Kierunek europeistyka na polskich uniwersytetach uznany został rozporządzeniem ministra edukacji w 2003 r. W programie zatwierdzono zajęcia z socjologii, politologii, ekonomii, stosunków międzynarodowych, prawa, ekonomii, z europejskiej tradycji, historii i kultury, społecznych i politycznych uwarunkowań integracji europejskiej. Absolwenci umieją także analizować zagadnienia społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne UE. Na europeistyce kształci się specjalistów, którzy mogą później pracować w administracji rządowej, samorządowej, organizacjach krajowych, międzynarodowych Unii, placówkach kulturalnych albo wydawnictwach.