W trasę po kraju minister edukacji Katarzyna Hall wyruszy w połowie kwietnia. W podróży do każdego województwa będzie jej towarzyszył co najmniej jeden z czterech wiceministrów. W każdym z 16 regionów odbędzie się debata z kilkuset osobami dotycząca zmian, jakie w 2009 roku czekają szkoły. Najważniejsza z nich i już budząca obawy rodziców to posłanie sześciolatków do szkół.
– Chcemy rozwiać niepokoje, że podstawówki nie będą przygotowane na przyjęcie dzieci. Staniemy z otwartą przyłbicą i powiemy, że początek edukacji będzie przypominał przedszkolną, że dzieci będą miały opiekę i że chcemy, by zanim trafią do szkół, jednak chodziły do przedszkoli. Zadbamy też o dobrą diagnozę dojrzałości szkolnej – zapowiada prof. Zbigniew Marciniak, wiceminister edukacji.
Dlatego na miejsce pierwszego spotkania wybrano województwo podlaskie. To region, w którym najmniejszy w kraju odsetek wiejskich dzieci chodzi do przedszkoli. Według danych Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego tylko 5,1 proc. Resort chce, by już we wrześniu tego roku wszystkie pięciolatki znalazły się w przedszkolach.
W Białymstoku z Hall ma się spotkać 400 osób. – Samorządowcy, dyrektorzy szkół, organizacje pozarządowe. W przygotowanie tej wielkiej konferencji zaangażowali się wojewoda, marszałek, prezydent miasta – wylicza Jolanta Gadek, rzeczniczka wojewody podlaskiego. – Spodziewamy się dużego zainteresowania. Wszyscy czekają na przybliżenie wizji zmian.
Irena Dzierzgowska, ekspert w zakresie edukacji, uważa, że spotkania w terenie są koniecznością przed wprowadzaniem tak wielkich zmian w oświacie. – Jednak sens będą miały tylko wtedy, gdy minister będzie umiała odpowiedzieć na prawie wszystkie pytania. Sama miałam ostatnio kilka wyjazdów, na których spotkałam się z dyrektorkami przedszkoli, i widzę, że poziom niepokoju i niejasności jest ogromny. Nauczyciele masę rzeczy nie wiedzą. Gminy też nie potrafią odpowiedzieć, jak ma przebiegać reforma. Ładnie się mówi, że pięciolatki we wrześniu 2008 roku powinny być w przedszkolu, ale wójt małej gminy ma prawo zapytać: co to znaczy, że powinny być?