„Zarządzanie szkoleniami”, „Karta wyników zarządzania zasobami ludzkimi”, „Zastosowanie modeli kompetencyjnych”, „Systemy ocen pracowniczych”, „Systemy wynagradzania” – to tematy tylko niektórych szkoleń z dziedziny HR. Firmy szkoleniowe i doradcze prowadzą je najczęściej na zlecenie jednostek i korporacji. Szkolą pracowników, którzy już są zatrudnieni w działach HR albo pokrewnych i mają się zająć zarządzaniem zasobami ludzkimi w firmie. Zamknięte szkolenia trwają jeden lub dwa dni robocze, odbywają się w grupach 10 – 12-osobowych. Cena: 5 – 6,5 tys. zł od grupy, 1100 – 1500 zł od uczestnika.
Co jednak powinny zrobić osoby, które nie mają doświadczenia ani specjalistycznych studiów, a przyszłość dla siebie widzą w branży HR?Do nich skierowana jest oferta studiów podyplomowych z zakresu HR, które podnoszą szanse na rynku pracy.
Z kolei absolwenci, niekoniecznie podyplomowych studiów kierunkowych, jeśli zależy im na praktyce i podniesieniu kwalifikacji, szczęścia mogą szukać w firmach typu shared service centre, świadczących usługi z zakresu HR, księgowości itd. Tak jak np. Shell Shared Service Centre w Krakowie, na którą składa się sieć centrów usługowych obsługujących spółki grupy Shell na całym świecie. Warunkiem jest znajomość angielskiego (język oficjalnej komunikacji w firmie), dobrze też znać jeszcze przynajmniej jeden (niekoniecznie popularny) język obcy.
A wcześniej warto sprawdzić, czy ma się zadatki na mistrza rekrutacji...
Agnieszka Flis, specjalistka HR, partner firmy konsultingowej Advisory Group „Test” Human Resources, Kraków