Warszawskie Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego oraz Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej a także Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku to trzy najlepsze niepubliczne uczelnie w kraju.
Co roku mury tych szkół opuszcza kilka tysięcy absolwentów. Co sprawia, że chcą tam studiować? Przede wszystkim kierunki kształcenia, które oferują. Otwierająca ranking uczelnia im. Koźmińskiego kształci przyszłych specjalistów zarządzania, prawników, finansistów, bankowców i socjologów. Zatrudnia 55 profesorów zwyczajnych i 44 nadzwyczajnych, 136 adiunktów i 151 wykładowców. Dodatkowo wykłady na uczelni mają naukowcy z całego świata. – To wszystko sprawia, że w ciągu 15 lat działalności uczelnia wykształciła blisko 17 tys. absolwentów. W tej grupie jest aż 32 doktorów. Prowadzimy bowiem zajęcia doktorskie na dwóch kierunkach. I jako jedyna uczelnia niepubliczna w kraju mamy uprawnienia habilitacyjne w dyscyplinie nauk ekonomicznych – mówi Anna Paciorek, rzecznik WSPiZ.
Rektor i założyciel szkoły prof. Andrzej Koźmiński podkreśla, że sukces uczelni zależy przede wszystkim od tego czy traktuje się ją jako maszynę do zarabiania pieniędzy czy instytucję, której głównym celem jest wykształcenie młodego człowieka. – Prowadzenie uczelni trzeba traktować jak misję, a to oznacza, że wszystkie nadwyżki, jakie uczelnia osiąga, trzeba przeznaczać na jej rozwój, inwestowanie w ludzi i naukę – wylicza rektor. – Ważne jest też umiędzynarodowienie szkoły, współpraca z zagranicznymi uczelniami – podkreśla. Od kilku lat WSPiZ jako jedyna uczelnia w Europie Środkowo-Wschodniej posiada akredytację EQUIS (European Quality Improvement System).
Na współpracę międzynarodową stawia też działająca od 1996 roku Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej. Uczelnia należy do programu Erasmus. Podpisała umowy dwustronne z 42 uniwersytetami z całego świata. Władze uczelni zabiegają o najlepszą kadrę. – Budujemy uczelnię o aspiracjach akademickich, w związku z tym wykładowcy, którzy u nas uczą, muszą prowadzić badania naukowe – tłumaczy prof. Wojciech Pisuła, prorektor ds. dydaktycznych SWPS.
Uczelnia oferuje studentom naukę na 11 kierunkach. Najpopularniejsza jest psychologia, flagowy kierunek SWPS. – W tej dziedzinie jesteśmy numerem jeden. Głównie dlatego, że prowadzimy bardzo wiele projektów badawczych – mówi prorektor Pisuła. Rozwijają się także pozostałe wydziały: Nauk Humanistycznych i Społecznych oraz Filologiczny. Uczy się na nich blisko 12 tys. studentów.